ženska prava

Sarnavka: Treba donijeti zakon o financiranju svih skloništa

'05.03.2010., Zagreb - Trg Zrtava fasizma 4, HDZ. Okrugli stol o pravima zena. Sanja Sarnavka iz Udruge Babe.  Photo: Goran Stanzl/PIXSELL'
'Goran Stanzl/PIXSELL'
12.10.2011.
u 15:28

Čak šest županija nema ni jedne ženske organizacije koja aktivno radi sa ženama žrtvama nasilja.

Kako se može donijeti zakon o financiranju samo sedam skloništa za žene žrtve nasilja, kad ih ima 11, pita se prof. Sanja Sarnavka iz udruge B.a.B.e. Naime, prema istraživanju Ženske sobe, također autonomne organizacije civilnog društva, navodi se da 12 organizacija ima sklonište za žene žrtve nasilja, i to: Adela Sisak, Autonomna ženska kuća Zagreb, B.a.B.e. – Sigurna kuća Vukovarsko-srijemske županije, Duga Zadar, Iris Bjelovar, Korak Karlovac, Mirta Split, Organizacija za integritet i prosperitet Split, Sigurna kuća Istra, SOS telefon – Ženska pomoć sada, U.Z.O.R. Rijeka i Ženska grupa Brod. Samo je Mirta odustala ove godine i vođenje skloništa prepustila Caritasu.

B.a.B.e. vode Sigurnu kuću Vukovarsko-srijemske županije vrlo autonomno i profesionalno a ove godine jedine nisu dobile tražena sredstva za potpuni rad skloništa, dok je sedam organizacija koje vode kampanju dobilo od Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti sav traženi novac. Opetovano istovjetna objašnjenja Ministarstva ne smatramo ozbiljnim odgovorom na naše pitanje zašto smo samo mi isključene, napominju iz B.a.B.e.

– Držimo da se svakako treba donijeti zakon kojim će se odrediti financiranje iz državnog proračuna svih sigurnih kuća. Očekujemo od sljedeće vlade da organizira ozbiljnu raspravu sa svim akterima i donese zakon za sva sadašnja i buduća autonomna i neautonomna skloništa – zaključuje Sarnavka.

Dodaje kako čak šest županija nema ni jedne ženske organizacije koja aktivno radi sa ženama žrtvama nasilja: Šibensko-kninska, Dubrovačko-neretvanska, Varaždinska, Krapinsko-zagorska, Međimurska i Ličko-senjska županija, a nijedna organizacija ne djeluje na selu (prema istom izvoru – Ženska soba). Za financiranje treba utvrditi jasne kriterije, fiksan iznos za hladni pogon (profesionalno osposobljene zaposlenice, režije) te financiranje prema broju korisnica koje su usluge skloništa koristile i slično.

Komentara 31

ME
metla
17:52 12.10.2011.

Ima dosta dobrih skloništa i u dobrom su stanju a moj prijedlog je da taj prostor upotrijebimo za buduće kandidate Remetinca jer tamo neće biti više mjesta.

Avatar Nesalomljiva
Nesalomljiva
18:29 12.10.2011.

vidi se da ova sanja sarnavka nema blage veze sa životom žena žrtava obiteljskog nasilja, posebice ne onih, koje žive u skloništima diljem hrvatske, skupa sa svojom djecom, pa sarnavka ustraje na donošenju zakona o financiranju tih skloništa, umjesto da se angažira oko donošenja zakona o zbrinjavanju u ustanove zatvorenog tipa onih nasilnika, koji su se nasilnički odnosili prema ženama i djeci. umjesto da se od društva izolira nasilnik, sanja želi izolirati žene i djecu. to je da čovjek ne povjeruje svojim ušima!

CR
crvenaHrvatska
16:51 12.10.2011.

- Jednostavno pitanje: A gdje su skloništa za muškarce? ako vrijedi ravnopravnost u svim segmentima onda mora i ovdje

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije