Sutra u Večernjem

Sindikati spremni i na to da se školska godina produlji

Sindikati ispred Banskih dvora
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/4
21.10.2019.
u 20:17

Zajedno s učenicima, nastavnici i profesori ušli su u drugi ciklus cirkularnog štrajka koji će trajati do 1. studenog. Od svojih zahtjeva ne odustaju

Sindikati obrazovnog sektora ne odustaju – povećanje osnovice koje im je premijer Andrej Plenković ponudio nije razlog zbog kojeg su krenuli u borbu za ravnopravnost pred ostalim zaposlenicima javnog sektora i za vlastiti status. Tražili su povećanje koeficijenata, a kako s Vladom ne mogu pronaći zajednički jezik, nastavljaju sa štrajkom do ispunjenja zahtjeva. Njihovoj borbi priključuju se i fakulteti, a sada štrajkaši zovu i ostale sindikate javnih službi da ih podrže. Ovo su odgovori na pitanja vezana za štrajk.

1. Odustaju li učitelji i profesori od cirkularnog štrajka? Zašto su već dva puta štrajkali u cijeloj Hrvatskoj ako su birali cirkularni model?
Profesori i učitelji osnovnih i srednjih škola od cirkularnog štrajka ne odustaju, barem kako kažu, dok se ne ispune njihovi zahtjevi za povećanje koeficijenata. Cirkularni štrajk podijeljen je u cikluse i svaki novi ciklus počinje najprije štrajkom u svim osnovnim i srednjim školama cijele Hrvatske, a onda iz dana u dan štrajkaši najavljuju županije u kojima se ne održava nastava. Danas nastave nema u Vukovarsko-srijemskoj, Karlovačkoj i Zagrebačkoj županiji.

2. Koliko traje ciklus u cirkularnom štrajku?
Jedan ciklus cirkularnog štrajka traje sve dok štrajk ne bude obuhvaćen u svim hrvatskim županijama. S jučerašnjim danom počeo je drugi ciklus štrajka, zato su među ostalim štrajkale sve škole, a drugi će ciklus potrajati do 1. studenog. Nakon toga datuma, a ako štrajkaši ne odustanu ili s Vladom ne postignu dogovor, počinje treći ciklus cirkularnog štrajka koji će početi prvi radni dan nakon 1. studenog, kada nastave ponovno neće biti u svim osnovnim i srednjim školama Hrvatske, a roditelji će onda iznova iz dana u dan doznavati koje županije sudjeluju u štrajku.

Cijeli članak pročitajte u sutrašnjem izdanju Večernjeg lista ili u e-izdanju.

Od ostalih tema izdvajamo:

>> IZ EK danas zeleno svjetlo RH za ulazak u Schengen, Bugarskoj i Rumunjskoj za prekid nadzora

>> Hrvatska ulazi u bitku za Volkswagenovu tvornicu

>> Može li simpatični Jakov donijeti zamah kampanji svoje supruge?

>> Gospodar EU je Erdoğan kad je riječ o migracijama

>> Koliko je štrajkova bilo, koliko su trajali, koji su bili rezultati...

Ključne riječi

Komentara 26

Avatar Pepica.Pušić
Pepica.Pušić
21:36 21.10.2019.

Prosvjetarima ne smetaju loši rezultati na maturi, sve manji interes za studij, sve veći broj djece koja ne završe srednju školu... krivi su roditelji, kažu. Odgovornost prosvjetara, nula. Posao neodrađen. Ali za plaću... svi se digli na "zadnje noge"

ŽM
željo_moja
21:45 21.10.2019.

Kako da vlada postigne dogovor kad druga strana odbacuje svaki njezin prijedlog i non stop tupi po istome. Prihvatite ponudenih 6% i razidite se u miru, ovo predugo traje.

CR
crocro
20:46 21.10.2019.

Sve ima svoju mjeru i svoju granicu.Mislim da polako gube kompas za orijantaciju. Javljau se ideje pojedinaca da nametnu produljenje školske godine, ne razmišljajući o godišnjim odmorima roditelja djece. Neki već imaju ugovorene termine za slijedeću ljetnu sezonu i sa sobom vode svoju djecu. Koja će možda biti zarobljenici "mentalno naprednih nastavnika". Ova struka se ne smije podcijeniti i država treba imati obvezu adekvatno stimulirati rad prosvjetara, ali te iste porosvjetare treba podsjetiti da djeca nisu njihova i da ne mogu zadirati u prava djece. Ako se treba boriti za boljitak, onda postoje i drugi "lijekovi" a ne pomišljati na produljenja nastave na velikim vrućinama, čime se djeca koriste kao "oružje ili štit" kojim prosvjetari raspolažu. Ja osobno želim da se prosvjerati izbore za svoj status u društvu, samo trebaju dobro paziti da djeca nisu u to uključena. Jer ionako su djeca gubitnici, niti kriva niti dužna.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije