Iako su do početka nove školske godine ostala još samo dva tjedna, još je puno nepoznanica o tome kako će prvi dan škole izgledati. Ministarstvo znanosti i obrazovanja najavilo je da će nova školska godina početi 7. rujna.
Zasad se govori o tome da djeca u nižim razredima neće morati nositi zaštitne maske, no čeka se odluka o tome što će biti s onima od petog do osmog razreda i srednjoškolcima. To bi, kako doznajemo, trebalo biti objavljeno danas, kad će Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Ministarstvo izaći s preporukama o organizaciji nastave.
Koliko đaka u razredu?
Radna skupina u kojoj su predstavnici Ministarstva i epidemiolozi brusila je upute koje bi trebale razjasniti nedoumice ne samo o nošenju maski nego i o broju djece u razredima, njihovu kretanju u školi i slično. Županije koje imaju izrazito lošu epidemiološku situaciju imaju pravo od Ministarstva zatražiti odgodu početka školske godine.
Splitsko-dalmatinska je to znala činiti i prije zbog vrućina i turističke sezone. No, u Ministarstvu znanosti i obrazovanja jučer su nam rekli da dosad ni jedna županija nije zatražila odgodu, pa i dalje ostaje datum 7. rujna. Nisu, kažu u Ministarstvu, iznosili detalje preporuka u javnost jer ne žele da se ide s van s polovičnim ili netočnim informacijama.
Skraćenje zbog prijevoza
Pisalo se o skraćenju školskog sata za pet minuta, no tu je mogućnost iskoristio samo dio zagrebačkih škola oštećenih u potresu, u kojima su učenici premješteni u druge škole, pa su od Ministarstva zbog organizacije zatražile skraćenje zbog organizacije prijevoza djece. Zasad se skraćenje sata odnosi samo na te škole, doznajemo, a ne na cijelu državu.
U preporuke koje će biti objavljene danas bit će, dakle, uključene i predmetna nastava, te srednje škole nakon što je dokument iz svibnja razrađen i proširen. Osluškuju se, naravno, i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije o nošenju maski. Epidemiolozi oko tog pitanja imaju posljednju riječ.
VIDEO: Krunoslav Capak o povratku u škole