Slovenski birači odlučili su u drugi krug predsjedničkih izbora poslati kandidata desnice Anžea Logara, donedavnog ministra vanjskih poslova u vladi Janeza Janše, koji je osvojio 34 posto glasova, i Natašu Pirc Musar, neovisnu kandidatkinju i istaknutu odvjetnicu, bivšu novinarku i povjerenicu za informiranje, uvjerenu liberalku koja se proteklih godina, a osobito u mandatu Janšine vlade, istaknula u zagovaranju poštivanja vladavine prava.
Pirc Musar je u prvom krugu osvojila 27 posto glasova, a Logarova prednost od čak sedam posto, što je ujedno i najbolji rezultat nekog desnog kandidata u prvom krugu u povijesti slovenskih predsjedničkih izbora, nipošto ne znači da je ishod drugog kruga već odlučen u Logarovu korist.
Žele rasplet iz 2007.
Štoviše, mnogi analitičari predviđaju da će na kraju pobijediti Pirc Musar, s obzirom na to da je ona u prvom krugu imala nekoliko ozbiljnih protukandidata na lijevo-liberalnom polu, a u drugom krugu će je podržati cijeli "anti-Janša" blok, samo zato da ne pobijedi Janšin kandidat. Time bi se ponovio rasplet iz 2007., kada je istaknuti demokršćanski kandidat Lojze Peterle, također zbog više kandidata na ljevici, pobijedio u prvom krugu, ali ga je u drugom krugu pobijedio Danilo Türk.
Takav je rasplet najavio i slovenski premijer Robert Golob, samouvjereno poručivši da on već sada zna tko će na kraju biti pobjednik i da su kandidati lijevog bloka ukupno osvojili više glasova od kandidata desnice. Nakon objave prvih rezultata, prema kojima se kandidat vladajuće koalicije Milan Brglez nije uspio uvrstiti u drugi krug, Golob je poručio da vladajuća koalicija "neće dopustiti da kandidat SDS-a osvoji predsjedničku palaču", jer bi to Sloveniju vratilo u "mračna vremena posljednje dvije godine, što nitko ne želi". Golob je, naravno, mislio na "mračna vremena" u vrijeme Janšine vlade, a Golob je cijeli svoj politički angažman posvetio najprije rušenju Janšine vlade, a zatim i razgradnji njezina političkog i društvenog nasljeđa.
Zato će Golob u drugom krugu podržati Natašu Pirc Musar, iako su stranke vladajuće koalicije odbile podržati Pirc Musar u prvom krugu, kandidiravši najprije tadašnju visoku dužnosnicu Golobova Pokreta sloboda Martu Kos, a nakon njezina odustajanja i bivšeg predsjednika parlamenta Brgleza, koji je očito prekasno ušao u utrku.
Golobova izjava o tome da "neće dopustiti" Logarovu pobjedu izazvala je, očekivano, burne reakcije na društvenim mrežama. Golobova samouvjerenost kao da je pokušavala prikriti dojam da je upravo on najveći gubitnik prvog izbornog kruga. Rezultati prvog kruga nedvojbeno predstavljaju ozbiljan udarac za vladajuću koaliciju i samog Goloba, jer nijedan od dva kandidata stranaka vladajuće koalicije nije uspio ući u drugi krug, što upućuje na zaključak da se entuzijazam anti-Janša bloka postupno hladi. I Golob je posljednjih dana aktivno sudjelovao u kampanji pokušavajući pomoći Brglezu kritizirajući kandidaturu Nataše Pirc Musar, kao i utjecajnog bivšeg predsjednika Milana Kučana koji je snažno podržao Pirc Musar, ali bez osobitog uspjeha.
Logar je pak zasad najveći pobjednik. Formalno se kandidirao kao nezavisni kandidat, vješto izbjegavajući pitanja koja se odnose na njegovo ministarsko djelovanje u Janšinoj vladi, kada je snažno branio neke od najkontroverznijih i najproblematičnijih Janšinih odluka. Iznimno inteligentnom kampanjom Logar se uspio gotovo u potpunosti distancirati od svoje stranke, SDS-a, Janše i njegova političkog pokroviteljstva, iako je to pokroviteljstvo nedvojbeno. U tome mu je pomogao i sam Janša, koji se cijelo vrijeme, pa čak i na Twitteru, suzdržavao od komentiranja kampanje.
Važna lekcija za desnicu
Logarov uspjeh nosi sa sobom i neke važne lekcije za slovensku desnicu. Rezultat u prvom krugu pokazao da je Logar na predsjedničkim izborima osvojio nekoliko tisuća glasova više nego što ih je Janšin SDS osvojio na prošlim parlamentarnim izborima, što znači da je potencijal umjerenog krila unutar SDS-a, koje personificira upravo Logar, veći nego što se dosad mislilo.
Drugim riječima, da je SDS na parlamentarnim izborima vodio Logar, SDS bi vjerojatno osvojio više glasova nego s Janšom na čelu, što još jednom dovodi u pitanje opravdanost radikalizacije SDS-a proteklih nekoliko godina, za koju je najodgovorniji upravo Janša. Iako se Janši, koji SDS-om upravlja autokratski, takva rasprava neće svidjeti, Logarov uspjeh u prvom krugu, a osobito eventualna pobjeda u drugom krugu, tu će raspravu možda učiniti neizbježnom.
>> VIDEO Ruski vojni avion srušio se na stambenu zgradu u Sibiru: Poginula su oba pilota