Neobična snimka s Kornata izazvala je pomutnju na društvenim mrežama. Naime, zabrinuti turist snimao je čamac privezan za mol kada se razina mora u manje od pola minute digla za gotovo metar i pol, a zatim se jednako brzo povukla natrag na normalnu razinu.
U komentarima su se zaredali više i manje duhoviti odgovori poput "Žak Houdek je došao na more" te "Ma to sam se ja popiškio" no u stvarnosti se radi o rijetkoj ali normalnoj pojavi koja se zove 'brza plima i oseka' ili kolokvijalno - šćiga.
@ratniksvetlauns Kornati pre 2 dana 😮😮😮😮 Šta se ovo desilo,kako se podiže more a nema talasa?!?!! i to vise od 1 metar. #kornati #tsunami #kroatia🇭🇷 ♬ Originalton - ratniksvetla182
Oceanograf s Instituta Ruđer Bošković dr. Ivica Vilibić za Jutarnji list je pojasnio kako se ta pojava u struci zove još i 'meteorološki tsunami', a događa se kada u atmosferi dođe do nagle promjene u tlaku na malom području.
- Šćige su slobodne oscilacije koje nastaju u kanalima i zaljevima. Jače su izraženim u uvalama, pogotovo ljevkastim, dodao je.
Najpoznatiji meteorološki tsunami u Hrvatskoj je zabilježen 21. lipnja 1978. godine u Veloj Luci, kada je raspon oscijalcije morske razine dosegao čak šest metara. Fenomen je tog dana bio vidljiv duž hrvatske obale, a nekoliko sati kasnije i na talijanskoj strani.
VIDEO Požar na Čiovu
šćiga, samo ime govori