Svaka ima jedinstvene pruge na tijelu, baš kao što se ljudi razlikuju po otisku prsta, a prvih nekoliko mjeseci života one su smeđe boje. Tako je i nova miljenica zagrebačkog Zoološkog vrta, koja je na svijet došla prije dva dana, trenutačno bijelo–smeđe i zdravo mladunče zebre koje već trčkara te se igra u krugu svoje obitelji.
Pretežito se još drži mame Sabine, kažu u ZOO-u, koja će je naučiti kako prepoznavati vidom, njuhom i sluhom. Zasad je timaritelji neće uznemiravati, no kad se odvoji od majke, ističu, moći će vidjeti i kojeg je spola pa zatim početi razmišljati o imenu. Tu će, naravno, ekipa iz maksimirskog vrta ponovno zatražiti pomoć Zagrepčana i Zagrepčanki.
Veličanstven prizor
Sabina se, kako doznajemo, počela ždrijebiti u utorak oko 13.30 sati, a sve je bilo gotovo u dvadesetak minuta. Prošlo je brzo i bez problema, iako je nova zagrebačka prugasta životinja veća od prosječnog mladunčeta zebre, odnosno teža od 30 kilograma. Tijekom života, pak, može postići i do deset puta veću težinu.
– Ispred nastambe zebri svjedočili smo veličanstvenom prizoru. Nije bilo komplikacija kod ždrijebljenja, a malena se gotovo odmah osovila na noge i popila kolostrum, odnosno prvo majčino mlijeko. S divljenjem smo gledali i prve korake koji su se iz nesigurnih i nestabilnih svakim prijeđenim metrom pretvarali u sve elegantniji hod. Već nakon nekoliko sati mladunče gotovo da je trčkaralo po nastambi – posvjedočio je Damir Skok, ravnatelj Zoološkog vrta.
VIDEO: Sabina i Gustav, zebre iz zagrebačkog ZOO-a, dobili drugu prinovu
Osmogodišnja mama Sabina, koja je stigla iz nizozemskog Arnhema, jako je zaštitnički nastrojena. Tako se 23-godišnji tata Gustav, podrijetlom iz Plzeňa u Češkoj, zasad ne usudi približiti.
– Svako krdo zebri ima jednog dominantnog mužjaka koji je ujedno i vođa. U našem je slučaju to Gustav, ali kada ženke postanu majke, u tom trenutku one počinju diktirati tempo. Tako naša Sabina vjerno čuva svoje mladunče – objasnio je Skok.
Nizozemsko-češki par
Sabina i Gustav drugi su put ponosni roditelji. Prvu su bebu dobili prije dvije godine, što je i prosječno razdoblje u kojem ženke donose svoje mlado na svijet, a ona je nazvana Cheeza. Strasti među nizozemsko-češkim parom, kažu u ZOO-u, ni potom nije nestalo, što je rezultiralo i novom zebricom u vrtu.
– Obitelj je inače jako složna i drago nam je da se počela širiti – kazao je Skok.
Cheezi je ime nadjenula popularna bosanskohercegovačka grupa Dubioza kolektiv zato što svima na lice izvlači osmijeh. Prije nje je, 2015. godine, prisjetio se Skok, u Zagrebu na svijet došlo i muško mladunče zebre, koje je danas u beogradskom Zoološkom vrtu.
– On je već, koliko smo čuli, postao i višestruki otac – istaknuo je ravnatelj Damir Skok.
Demografska se slika po pitanju zebri i u zagrebačkom ZOO-u popravila jer prije mladunčeta iz 2015. u Maksimiru nije bilo prugastih beba više od deset godina, točnije od 2004. Gravidnost vrste, grantove nizinske zebre, nešto je više od godinu dana, u prirodi žive dvadesetak, a u zoološkim vrtovima, gdje su zaštićene od grabežljivaca poput lavova i hijena, čak dvostruko više.