Preokupiran slučajem Ina kojeg je, sada je valjda i njemu jasno, posve ishitreno i preko koljena preuzeo rješavati, premijer Andrej Plenković propustio je predvidjeti kako mu se s desnog boka upravo otvara novi front na kojem su mu šanse za pobjedu uistinu minimalne.
Postavljanje ploče s natpisom “Za dom spremni” u čast poginulim pripadnicima HOS-a usred Jasenovca na koje je reagirao mlako, tek najavom osnivanja povjerenstva čiji se početak rada i ne nazire, širom je otvorio vrata za koordiniranu akciju bojovnika Hrvatskih obrambenih snaga.
Nakon Jasenovca i Kutine, ploče se podižu u Zagrebu, Velikoj Gorici, Splitu, do kraja godine premrežit će cijelu Hrvatsku. A zašto i ne bi? Ističu da ih ne zanima naslijeđe Drugog svjetskog već Domovinskog rata, pozivaju se na statute državne uprave, Zakon o pravima hrvatskih branitelja, pa i članstvo u svjetskoj veteranskoj federaciji, u prilog im ide neujednačena sudska praksa i, više od svega, neodlučnost (ne samo ove) vlasti da se s ovom problematikom uhvati u koštac.
Pa nije li i HOS-ova zastava s pozdravom “Za dom spremni” nesmetano vijorila i na mimohodu Oružanih snaga u Zagrebu, skupa sa zastavama ratnih brigada, ispred cjelokupnog tadašnjeg državnog vrha? Scenarij prema kojem se u dogledno vrijeme s pročelja skidaju deseci ploča s natpisom “Za dom spremni” već sada se čini nemogućim. Već s prvim naznakama moguće intervencije, bojovnici HOS-a promptno su na društvenim mrežama pozvali na aktivan otpor, najavljuju obranu ploče uz bilo koju cijenu, spominju okupljanja u tisućama nasuprot interventnoj policiji.
Tko će skupiti perje razasuto iz jastuka? Tko će se, u HDZ-ovoj vladi, u svakom većem gradu usuditi poslati policiju na dragovoljce HOS-a? S njima nema političke trgovine kao s pojedinim braniteljskim udrugama, HDZ-u, naime, HOS-ovci ama baš ništa ne duguju.
Stoga, izgledniji je ipak onaj drugi mogući rasplet, da će ploče HOS-a i nadalje nijemo odavati počast poginulim braniteljima ali i dovijeka služiti kritičarima Hrvatske koji će upirati prstom u ustašluk pod okriljem državnih vlasti. No, zaživi li potonji scenarij, tko će i kako zabraniti skandiranja na stadionima, tko će i s kojim argumentom sankcionirati kada veterani IX. bojne HOS-a Rafael Boban u crnim odorama krenu marširati središtem Knina uz “Juru i Bobana”, kao što je bio slučaj proteklog Dana pobjede?
Slučaj HOS-a prvi je, čini se, u dugom nizu gorućih, ideoloških problema koji upućuje da se Plenković olako, pa i nepromišljeno, riješio Zlatka Hasanbegovića. Marginalizirajući bivšeg ministra kulture samo je zacementirao njegovu poziciju ikone desnice, jedinog koji bi s pozicije autoriteta, za Plenkovićev račun, mogao uvjeriti bojovnike HOS-a da s pločama diljem Hrvatske “stanu na loptu”, pa i gasiti mu vatre na tvrdoj desnici do kraja mandata.
A što se više bude izmicao od ideološke problematike to će ga ona brže i jače sustizati. Ne bude li slika europske Hrvatske kakvu želi graditi njegov konačni saldo, za to može slobodno okriviti vlastitu neodlučnost.
ovaj članak je upravo nevjerojatan. Slali bi policiju na nas? Bravooooooo. Pozdrav od hosovca koji je ponosan na oznaku HOS-a s kojom su mnogi sinovi i kćeri dali život za Hrvatsku i nikad je se neće odreći.