Rico Krieger

Tko je Nijemac osuđen na smrtnu kaznu u Bjelorusiji: O njemu se malo zna, kao i o misterioznoj eksploziji

BELARUS-MINSK-LUKASHENKO-ALL-BELARUSIAN PEOPLE'S ASSEMBLY-CHAIR
Henadz Zhikov/XINHUA
24.07.2024.
u 14:31

Krieger je optužen za terorizam jer je navodno sudjelovao u izazivanju eksplozije, izvijestio je Pavle Sapelko za DW. O kakvoj se eksploziji radi i gdje se točno dogodila nije poznato.

U Minsku je njemački državljanin Rico Krieger osuđen na smrt. Tko je on i što mu se stavlja na teret? Koje ciljeve slijedi režim Aleksandra Lukašenka ovim potezom? S četiri tjedna zakašnjenja, objavljeno je da je 24. lipnja u Bjelorusiji njemačkom državljaninu Ricu Kriegeru izrečena smrtna kazna. Na upit Deutsche Wellea, Ministarstvo vanjskih poslova u Berlinu izjavilo je da je dotična osoba konzularno zbrinuta preko veleposlanstva u Minsku i da se intenzivno zalažu za njega kod bjeloruskih vlasti.

„Smrtna kazna je okrutan i nečovječan oblik kažnjavanja, koji Njemačka u svim okolnostima odbacuje. Zalažemo se za njezino ukidanje širom svijeta i intenzivno se borimo protiv njezine primjene", kaže se u izjavi Ministarstva. Rico Krieger proglašen je krivim po ukupno šest točaka bjeloruskog kaznenog zakona - za plaćeništvo u stranoj vojsci, špijunažu, sudjelovanje u ekstremističkoj organizaciji, uništavanje prometnog objekta te ilegalno postupanje s oružjem, eksplozivom i streljivom, kao i za terorizam, piše Deutsche Welle.

Tko je osuđeni?

O Ricu Kriegeru se malo zna. Na LinkedIn mreži postoje dva profila s identičnim podacima i fotografijama - jedan pod imenom Rico Krieger, a drugi kao Rico Krieger Heinemann. Oba profila otvorena su u kolovozu 2023. Nedavno se na propagandnom Telegram kanalu pojavila fotografija iz bjeloruskog suda, gdje optuženik odgovara osobi s fotografija tih LinkedIn profila.

VEZANI ČLANCI

U prijavi za posao vlasnik profila naveo je da ima 29 godina (sada vjerojatno 30), da je rođen u Berlinu i da živi u Njemačkoj, ali da želi preseliti u SAD u sljedećih godinu dana. Ostavio je američki telefonski broj za kontakt. Također postoji Telegram račun s istom fotografijom kao na LinkedIn profilima. Na LinkedInu se Krieger opisuje kao mehaničar, zaštitar, socijalni radnik i bolničar. Kao takav, počeo je raditi u lipnju 2021. za Njemački crveni križ (DRK) u Donjoj Saskoj. DRK je potvrdio da je Rico Krieger radio za organizaciju, ali da to nema veze s njegovim boravkom u inozemstvu.

Što je poznato o slučaju?

Prema odvjetniku bjeloruskog centra za ljudska prava „Vjasna" (Proljeće), Pavlu Sapelku, Rico Krieger je 6. listopada 2023. završio u bjeloruskom istražnom zatvoru. Nepoznato je gdje ga je režim Aleksandra Lukašenka uhitio. Propagandni mediji u Bjelorusiji izvijestili su da je Rico Krieger u jesen 2022. navodno stupio u kontakt s ukrajinskom tajnom službom i želio se pridružiti pukovniji Kastus-Kalinouski, jedinici bjeloruskih dobrovoljaca koji se bore na strani Ukrajine protivruskog agresorskog rata. Pukovnija je međutim navela da nikada nije imala veze s Kriegerom.

„Nejasno je zašto je navodno htio pristupiti pukovniji Kastus-Kalinouski, a ne Međunarodnoj legiji ukrajinske vojske koja je osnovana za strance. I zašto bi htio ići baš u Bjelorusiju?" - pita se bjelorusko-njemački povjesničar Alexander Friedman. Prema bjeloruskom sudu, Krieger je 2. listopada „s telefonima i dronom" ušao u Bjelorusiju kao turist - iz koje zemlje i s kojom vizom, nije poznato. Privatne osobe od rujna 2023. ne smiju unositi dronove u Bjelorusiju, a kontrole na granici s Europskom unijom su vrlo temeljite.

VEZANI ČLANCI

Navodna eksplozija

Krieger je optužen za terorizam jer je navodno sudjelovao u izazivanju eksplozije, izvijestio je Pavle Sapelko za DW. O kakvoj se eksploziji radi i gdje se točno dogodila nije poznato. Tijekom suđenja je rečeno da je Krieger dobio zadatak od ukrajinske sigurnosne službe (SBU) da špijunira u Osipovičima, oko 100 kilometara jugoistočno od bjeloruskoga glavnoga grada Minska, i fotografira objekte.

Prema navodima suda, Krieger je 4. listopada fotografirao tamošnju vojarnu i opremu, a sljedeći dan područje željezničke postaje Ozerische na rubu Minska. Navodno je Krieger poslao sav materijal ukrajinskom SBU-u i dobio koordinate skrovišta s eksplozivom, koji je zatim postavio na tračnice te postaje. Uspoređujući ovo s datumom Kriegerova navodnog ulaska u Bjelorusiju, poklapa se s vijestima o eksploziji 5. listopada 2023. u Ozerischeu. Neovisni „Savez bjeloruskih željezničara" izvijestio je da je eksplozija bila prilično jaka, ali nije bilo ozbiljnih šteta ili gubitaka.

Glasnogovornik bjeloruskog Ministarstva vanjskih poslova, Anatoli Glas, izvijestio je o razgovorima s njemačkim diplomatima o slučaju Krieger. Na zahtjev njemačkog Ministarstva vanjskih poslova, bjeloruska strana je predložila moguće opcije, rekao je Glas. Ministarstvo se dosad nije izjasnilo o tim prijedlozima. „Nisu vodili cijeli ovaj proces da bi Kriegera pogubili, već da bi ga zamijenili i nešto dobili zauzvrat", smatra Alexander Friedman. Izbjegli ruski odvjetnik Vadim Prokhorov rekao je za DW da je režimu Vladimira Putina trebao njemački državljanin kako bi mogao pregovarati uz pomoć svog vazala Aleksandra Lukašenka.

Presuda je stupila na snagu

Bjeloruski državni mediji izvještavaju da se Krieger nije žalio na presudu, koja je stupila na snagu i može se bilo kada izvršiti. Od 1991. godine u Bjelorusiji je izvršeno više od 300 smrtnih kazni. Organizacije za ljudska prava pozvale su Bjelorusiju da zaustavi pogubljenje. Smrtna kazna je posebno alarmantna jer pred bjeloruskim sudovima postoje brojna i sustavna kršenja prava na pošteno suđenje i pravičan postupak, izjavila je nevladina organizacija Libereco u Berlinu. Među potpisnicima apela nalaze se i bjeloruske organizacije u egzilu.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije