VUKOVAR

U Vukovaru memorijalni centar Domovinskog rata

17.11.2002.
u 00:00

VUKOVAR - Od početka ratnih zbivanja u bivšoj Jugoslaviji do 1995. godine postojalo je 480 srpskih logora, a tristotinjak su ih potvrdili razni nezavisni izvori. U Bosni i Hercegovini bilo ih je 330, na okupiranim prostorima Hrvatske 80-ak, te 70-ak u Srbiji i desetak u Crnoj Gori. O temi "Logori i ljudska prava u Europi na pragu 21. stoljeća" jučer su raspravljali sudionici međunarodnog znanstvenog skupa koji je, uza suradnju s Hrvatskim društvom bivših zatočnika srpskih koncentracijskih logora, organizirao Institut Dr. Ive Pilara.

Glavni zadatak skupa, rečeno je na otvaranju, jest s različitih aspekata promatrati kršenja međunarodnih konvencija o zarobljeničkim logorima nakon prestanka ratnih operacija. Prema riječima direktora Instituta Vladimira Šakića, ovakva predavanja organizirat će se sve dok svijet ne prihvati istinu o Domovinskome ratu u Vukovaru i srpskim koncentracijskim logorima.

- Želimo li istinu o Domovinskom ratu, stradanju Hrvatske, Vukovara i hrvatskih građana prijeko je potrebno osnovati multimedijski memorijalni centar Domovinskog rata kao mjesto trajnog izvora, zaštite i promicanja nacionalnih vrijednosti - zaključio je Miroslav Tuđman, jedan od predavača.

Prema podacima koje je iznio M. Tuđman, u završnome izvješću UN-a ističe se kako je postojalo 480 srpskih logora u kojima je više od 8000 Hrvata bilo teško psihički i fizički zlostavljano. Prema podacima Hrvatskoga crvenog križa, u logorima je ubijeno više od 300 osoba, a nestalima se vodi oko 1400 osoba, štoviše, taj je broj sigurno i veći.

B. Bradarić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije