Volonteri Udruga za zaštitu životinja, koje se brinu o napuštenim i ranjenim životinjama, ovih su se dana našle na udaru veterinarske inspekcije koja ih prekršajno goni.
Osim što svakodnevno zbrinjavaju životinje, Udruge nadležnim tijelima prijavljuju zlostavljače i one koji zanemaruju životinje. Na njihove prijave nadležni uglavnom ne odgovaraju, a u slučajevima kada i obave inspekcijski nadzor često stanu na stranu zlostavljača te ne podnesu optužni prijedlog, unatoč očiglednom zlostavljanju i zanemarivanju, javljaju iz Mreže za zaštitu životinja.
– Iz Gospića, Knina, Velikog Trgovišća i Dubrovnika stižu nam obavijesti kako su se udruge našle pod nadzorom veterinarske inspekcije koja im zabranjuje zbrinjavanje životinja i time ih onemogućuje u njihovom volonterskom radu. Zbog takve prakse najviše će nastradati oni kojima udruge pomažu, a to su napuštene životinje. Naglašavamo da su za zbrinjavanje životinja nadležni gradovi i općine, a ne volonterske organizacije. Mnoge lokalne zajednice odbijaju ispunjavati svoje zakonske obveze i jedini koji se brinu za napuštene životinje upravo su volonteri udruga za zaštitu životinja – kaže Ivana Lunka, koordinatorica Mreže za zaštitu životinja, izražavajući zabrinutost zbog takvih postupaka inspekcije.
Mnoge lokalne zajednice unatoč zakonskoj odredbi dugoj 13 godina i dalje ne zbrinjavaju životinje sa svojih područja i upravo se udrugama može zahvaliti što u mnogim gradovima nema pasa lutalica. Iako udruge nisu dužne provoditi zakone, već je to dobra volja volontera, upravo njima javljaju se i građani, u njih imaju povjerenja.
– Jedina smo udruga za zaštitu životinja koja zbrinjava pse i mačke s područja Ličko-senjske županije i sada smo od strane veterinarske inspekcije dobili zabranu zbrinjavanja životinja. U Ličko-senjskoj županiji ne postoji registrirano sklonište niti informativni centar za prijavu napuštenih životinja. Apsurd je što gradovi i općine u našoj županiji, kao i sama Županija, nisu osnovali skloniše. Iako je to njihova zakonska obveza nisu kažnjeni niti od strane inspekcije, niti od strane Ministarstva poljoprivrede. A mi smo dobili zabranu rada. Svakodnevno dobivamo dojave o napuštenim štencima i mačićima, a ne smijemo im pomoći – očajna je Ines Stilinović iz Gospića, tajnica udruge AnimaLika.
Gradovi i općine koji ne poštuju Zakon o zaštiti životinja i ne izvršavaju svoje obveze nikada nisu kažnjeni.
– Više od 250 lokalnih zajednica nije uskladilo Odluku o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, a time nisu iskoristili ni mogućnost propisivanja trajne sterilizacije kao kontrole razmnožavanja, uz evidentirane izuzetke. Većina gradova i općina nije provela zakonski obveznu kontrolu mikročipiranja, a mnogi nemaju niti potpisan ugovor sa skloništem – dodaje Lunka, pitajući se kada će se to sustavno riješiti.
Udruge Mreže za zaštitu životinja nastoje ostvariti dobru suradnju s institucijama i slažu se da one koji krše propise treba kazniti. Ali selektivnu primjenu Zakona, kada se kažnjavaju oni koji najviše pomažu životinjama, ne mogu prihvatiti. U takvim okolnostima teško je pomagati životinjama i istodobno strepiti od progona inspekcije, a teško je prihvatiti i činjenicu da mnogi koji godinama krše Zakon ostaju nekažnjeni.
Kao i sve u ovoj našoj zemlji, imamo dobre zakone, uglavnom, ali se ne provode! Da se kazne ljudi, koji napuštaju životinje, muče životinje, ne kastriraju, nego bez nadzora puštaju da se kote , koji ne čipiraju svoje pse, koji ih puštaju slobodne, bez nadzora, napunio bi se proračun , koji bi služio za zbrinjavanje životinja, i imali bi kvalitetna skloništa, medicinsku pomoć, kao svaka kulturna zemlja na ovom svijetu. Ovo je sramota kako se odnosimo prema životinjama, i za to nema opravdanja.