Vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) proglasila je u nedjelju navečer pobjedu u Beogradu, Novom Sadu i većini lokalnih uprava u Srbiji nakon izbora u kojima su birani vijećnici u 67 gradova, općina i gradskih općina. Tu je pobjedu u sjedištu SNS-a proglasio član te stranke i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je u svibnju prošle godine formalno odstupio s čela SNS-a, koji je u Srbiji na vlasti 12 godina.
Današnji izbori bilježe manju izlaznost nego na prosinačkim izborima prošle godine. Nevjerojatna je pobjeda u Novom Sadu s 52 posto osvojenih glasova, a u Skupštini Beograda ćemo umjesto ranijih 54 mandata, imati 62 ili 63, rekao je Vučić novinarima u sjedištu SNS, nepuna dva sata nakon zatvaranja birališta.
Teško vrijeme nas očekuje, prvenstveno agenda gospodarskog rasta, a napose će biti teško na vanjskopolitičkom planu. Očekujem od vas da pružite ruku političkim protivnicima, oni sad imaju značajnu zastupljenost u lokalnim samoupravama, i to morate imati u vidu, ponajprije u Nišu, gdje rezultati nisu kakve smo očekivali, rekao je Vučić u izbornom stožeru SNS-a.
Nositelj oporbene liste "Dr. Dragan Milić", liječnik Dragan Milić, izjavio je na temelju preliminarnih rezultata da je "od večeras Niš slobodan grad" i da "nikada više nevidljiva beogradska ruka" neće upravljati tim gradom. Sve liste SNS-a i njezinih koalicijskih partnera na lokalnim izborima nosile su ime predsjednika Srbije - "Aleksandar Vučić - Srbija sutra", što je oporba vidjela kao zlouporabu i sukob interesa, s obzirom da Ustav određuje šefa države kao predsjednika svih građana.
Srbija je izabrala stabilnost i odgovornost za sve što na očekuje. zahvaljujem Aleksandru Vučiću što je podržao našu listu, rekao je premijer Srbije i vođa SNS-a Miloš Vučević. On je rekao da u SNS-u "nema euforije" jer predstoje ozbiljni izazovi. Izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokraciju (CeSid) Bojan Klačar potvrdio je da je lista "Aleksandar Vučić - Beograd sutra" osvojila 52,9 posto u Beogradu, odnosno 64 od 110 mandata.
Lokalni izbori u Beogradu uslijedili su nakon što vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) nije uspjela formirati većinu u gradskoj skupštini poslije izbora 17. prosinca prošle godine koje oporba smatra pokradenim izbornim inženjeringom, migracijom birača i nizom zlouporaba, koje su konstatirali i međunarodni promatrači. Izborni proces i danas su pratile brojne pritužbe na nepravilnosti, a najozbiljniji incident zabilježen je u Novom Sadu gdje su predstavnici oporbe, među kojima i jedan zastupnik u parlamentu Srbije, pokušali ući u prostorije Velesajma tvrdeći da je vladajući SNS formirao pozivni centar za prikupljanje kapilarnih glasova.
FOTO Vučićeva supruga na glasanje stigla s torbicom koja ima poruku
Policija je u vojvođanskom mjestu Šajkašu uhitila jednog građanina koji je prijetio da će prekinuti izbore dok se ne utvrdi tko je i kako na njegovoj adresi prijavo ljude iz Kotor Varoši, gradića u BiH na teritoriju Republike Srpske.
Promatračka misija OESS-a (ODIHR) je nakon prosinačkih parlamentarnih i beogradskih izbora uputila srbijanskim vlastima preporuke za unaprijeđenje izbornog procesa, napose uređenja popisa birača, ravnopravnu dostupnost oporbe medijima i izbjegavanje tzv. dužnosničke kampanje, ali je u višemjesečnim pregovorima učinjeno tek malo toga. Šef promatračke misije ODIHR-a na lokalnim izborima u Srbiji Lamberto Zannier posjetio je danas jedno biralište u općini Novi Beograd i najavio da će detaljno izvješće predstaviti u ponedjeljak popodne.
Oporba je na današnje izbore, ponajprije u Beogradu, izišla podijeljena, a jedan dio oporbenih stranaka odlučio se bojkot, uz obrazloženje da vlast nije osigurala fer uvjete za demokratski izborni proces.
Predizborno istraživanje Agencije "Puls Srbije" ukazivalo je na pobjedu SNS-a, ali i da su oporbeni birači bili značajno zbunjeni i nezadovoljni stanjem u kojem je oporba dočekala ponovljene lokalne izbore u Beogradu.
Vučićev kartel ide dalje.