Čista demagogija! Tako je većina saborskih zastupnika ocijenila prijedlog Hrvatskih laburista kojim traže smanjenje plaća državnim dužnosnicima za simboličnih 21 posto, po predizbornom Planu 21. Istodobno se režu mirovine braniteljima, prosvjetarima se ne mogu isplatiti putni troškovi, a zaposlenicima u javnim službama obustavljaju se božićnice i regresi, ali i donosi odluka o financiranju parlamentarnih stranaka za 2014. kojom se ni za kunu ne smanjuju dosadašnja prava političara. Dapače, stranke će dobiti 50 milijuna kuna, koliko i lani. Lesarov prijedlog kojim bi rezao plaće dužnosnicima od travnja se nalazi na dnu dnevnog reda, no aktualizirao se upravo na današnjoj izvanrednoj sjednici Sabora na kojoj je bila predviđena rasprava o uskrati materijalnih prava zaposlenima u javnim službama, no u posljednji je trenutak skinuta s dnevnog reda. Razlog tome je upravo Lesar koji je to nazvao opasnim i protuustavnim zakonom te je tražio da se onda istovremeno raspravlja i o njegovu prijedlogu zakona.
– Jasno smo dali poruku: ako se to ne prihvati, da se može dovesti u pitanje naše sudjelovanje na izvanrednoj sjednici Sabora – objašnjava Lesar koji očekuje da će to biti među prvim točkama na prvoj sjednici u idućoj godini. Dok on smatra da treba rezati plaće političarima, nezavisni don Ivan Grubišić te Jadranka Kosor predlažu i rezanje financiranja stranaka. HDSSB-ovac Boro Grubišić vjeruje da bi i političari trebali dati svoj obol u krizi rezanjem plaća, a ono bi ovisilo o njihovoj visini – od pet do 15 posto.
– Bilo bi primjereno političkoj eliti da prvo sebi sreže plaće, pa tek onda ostalima. Pođimo od sebe, od svoje plaće, pogledaj kako ti narod živi pa reži, a ne reži svima, a sebi ostavi – tvrdi Grubišić. HNS-ovac Srđan Gjurković nije za rezanja samo zbog simbolike, ali podržava sadržajne rezove.
– Apsolutno sam za participaciju u krizi smanjivanjem određenih prihoda, za to da ministarstva ne probijaju proračune, ali i za traženje odgovornosti o tom pitanju. Nisam protiv toga ako se smatra da treba da mi svi participiramo, dapače, ali ne u smislu 21 posto, što je simbolika Plana 21 – zaključuje Gjurković.
>> Šuker: Ti su zakoni bili samo smokvin list!
Zbog čega ne otići malo dalje i zatražiti da ih nakon sljedećih izbora ne bude umjesto 150 već 90-100 zastupnika? Naravno to je blesavo pitanje. Nema šanse da si ti ljudi smanje prava. A da se narod ne bi dosjetioo pa isto pitanje demokratski odlučio izravno, treba referendume zabraniti.