Srbijanski istražitelji uhitili su bivšeg rektora Sveučilišta u Kragujevcu te bivšeg dekana Medicinskog fakulteta zbog sumnje u izdavanje 45 lažnih diploma medicinskim sestrama i jednog doktorata.
Među studenticama koje su dobile diplomu je i supruga predsjednika SDP-a Peđe Grbina. On je za Dnevnik Nove TV poručio kako su zapanjeni da su se medicinske sestre ni krive ni dužne našle u problemu jer se cijelo školovanje odvijalo u Puli, a mijenjali su im se tek nazivi institucija koje su sve vodile te indeksi.
Naime, prije desetak godina tadašnje buduće medicinske sestre upisale su fakultet u Tuzli koji ima podružnicu u Puli, gdje su slušale predavanja i polagale ispite. Dvije godine nakon ministarstvo obrazovanja zabranilo je taj studij jer nije bio akreditiran po hrvatskim propisima, a studentice su ipak nastavile školovanje, ali treću godinu završile pod okriljem Sveučilišta u Kragujevcu.
Uhićeni dvojac Nebojša Arsenijević i Predrag Čanović uhićeni su u četvrtak jer se sumnja da su oni upravo protivno propisima na treću godinu školovanja upisali navedene hrvatske medicinske sestre.
Sumnja se da su izdate 44 diplome o stečenom stručnom nazivu Strukovna medicinska sestra/tehničar, a da za to nisu izmirene financijske obveze, što je Sveučilištu u Kragujevcu nanijelo šetetu od oko 2,7 milijuna dinara, odnosno oko 22,8 tisuća eura, proračunu Srbije za oko 2,7 tisuća eura, a Fakultetu medicinskih nauka na ime neuplaćenih školarina u ukupnom iznosu od 48,2 tisuće eura.
Prema pisanju hrvatskih medija, u hrvatskom zdravstvu radi 13 medicinskih sestara s diplomama iz Kragujevca, a njihova će se valjanost utvrditi nakon istrage.
Posredovanjem je omogućeno i da jedan neimenovani državljanin Hrvatske, student Europskog centra za mir i razvoj, obrani doktorsku disertaciju i stekne diplomu doktora nauka, a da nije ni bio upisan kao student fakulteta u Кragujevcu, niti je izmirio svoje financijske obaveze prema fakultetu i sveučilištu.
Omogućivši obranu doktorske disertacije i izdavanje diploma hrvatskom državljaninu, osumnjičeni su, kako se navodi, oštetili Sveučilište u Кragujevcu u iznosu od najmanje oko 700 eura, proračun Srbije za desetinu te sume, a Fakultet medicinskih nauka na ime neuplaćenih školarina za strane državljane u ukupnom iznosu od 6.970 eura.
Prema izvješćima srbijanskih medija Predrag Čanović je saslušan i pušten da se brani sa slobode, dok je odvjetnik drugoosumnjičenog Nebojše Arsenijevića odbio komentirati slučaj.
Neke bolnice krenule su s dodatnim provjerama diploma, a strukovna komora zatražila je u Kragujevcu dodatnu provjeru jer imaju informaciju da je Sveučilište poništilo 22 od 45 diploma.
- Kod nas je ukupno 13 medicinskih sestara, koje su završile studij u Kragujevcu, prošlo postupak polaganja ispita u hrvatskoj komori medicinskih sestara 2015. godine - kazao je predsednik Hrvatske komore medicinskih sestara Mario Gazić.
Ministarstvo zdravstva pojasnilo je kako nemaju informacija o toj temi.
''Unutar hrvatskog zdravstvenog sustava, zdravstveni radnik koji neposredno pruža zdravstvenu zaštitu obvezno se učlanjuje u strukovnu komoru koja daje odobrenje za samostalan rad. Strukovna komora nadležna je provesti i postupak priznavanja inozemne stručne kvalifikacije prema Zakonu o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (Narodne novine 82/15, 70/19 i 47/20).
Ministarstvo zdravstva nema službenih informacija o konkretnoj temi. Po dobivenim informacijama postupat ćemo u okviru svoje nadležnosti'', priopćili su.
>> VIDEO Stranac nasjeo na prijevaru: U Istri unajmio kuću za odmor pa se šokirao kad je stigao
Oooo Peđa bre kud i tvoja poštena familija......