Dolazak poznate bečke kavane Aida u travnju na trg potaknuo je neke na reviziju i zasad tek planove što s napuštenim i zapuštenim gradskim kavanama. Sve su redom simboli Zagreba, a sreću da je obnove imala je samo Palainovka. No, iako je to trenutačno samo obećanje, mjerodavni tvrde da će i Korzo otvoriti svoja vrata.
Nema vizije
Secesijska ljepotica na križanju Ilice i Gundulićeve ulice zatvorena je od 1997. Tamo su kavu pili Miroslav Krleža i Ranko Marinković, a pod ključem je i dalje zbog dugotrajnih sudskih postupaka radi povrata imovine.
– Tvrtka Splendid zakupac je prostora te uredno podmiruje svoje obveze. Plan je da se prostor kavane preuredi i ponovo otvori, ali samo i isključivo kao kavana. Preuređenje će početi kada se administrativni dio potpuno riješi – potvrdili su u Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom. Susjedna, i jednako kultna, kavana Medulić na križanju Ilice i Medulićeve ulice u gradskom je vlasništvu, no budući da je u preuređenje nužno puno izdvojiti, vizije o oživljavanju tog prostora još nema.
Lenuci na Zrinjevcu također je godinama zatvoren, a u procesu denacionalizacije potpuno je vraćen starim vlasnicima. Jedna od rijetkih koja je dobila novu priliku je spomenuta Palainovka na Gornjem gradu. Prvi put svoja je vrata otvorila 1847. Nakon nekoliko manjih prekida, poduzetnik Vinko Hotko ponovno ju je otvorio sedamdesetih, kada je postala popularno okupljalište studenata.
Spoj svih generacija
Nakon dulje stanke, prošlo je ljeto mlada ekipa preuredila tu staru zagrebačku damu.
– Super je to što je Palainovka danas spoj svih generacija. Interijer smo preuredili u posve novom, urbanijem ruhu, ali s daškom prošlosti. Zadovoljni smo jer dolazi mnogo mladih kojima se sviđa ta gornjogradska romantika, ali i onih starijih koji su vezani nekim svojim pričama za Palainovku – kazao je voditelj lokala Albert Hrženjak.
Mnogi gosti već desetljećima svako jutro navraćaju i u kavanu Dubrovnik, u sklopu istoimenog hotela na križanju Gajeve i Trga bana Jelačića. Već 37 godina u njoj dane provodi Zdenko Petrak, voditelj kavane.
Kako objašnjava, vremena se mijenjaju te je danas nešto manje posjetitelja nego u prošlosti.
– Većinom nam dolaze umirovljenici i poslovni ljudi, a prostor je pun već od otvaranja, pa do, primjerice, 14 sati – rekao je Petrak koji s većinom kolega tamo radi već desetljećima.
Nedavno je zbog preuređenja zatvorena i Gradska kavana, a zagrebački ugostitelji uskoro će dobiti konkurenciju u samom središtu grada.
>>Gradska kavana se preuređuje pa radnike poslali na burzu
Kaj je moguće da je to povratak kulture na mala vrata?