Projekt Znanstveno-sveučilišnog kampusa na Borongaju napokon može ući u drugu fazu. Vlada je jučer donijela odluku o darovanju svog suvlasničkog dijela zemljišta bivše vojarne Borongaj Sveučilištu u Zagrebu.
Zemljište od 900 tisuća četvornih metara vrijedi 135,8 milijuna eura. Tako je realiziran sporazum iz 2011. sklopljen između Vlade i Sveučilišta u Zagrebu za gradnju druge faze kampusa Borongaj.
Sjajna perspektiva
– Bitno je naglasiti da darivanjem 136 milijuna eura vrijedne nekretnine Sveučilište dobiva sjajnu perspektivu. Sad je sve na Sveučilištu. Od njih očekujemo strateški iskorak prema integriranom i istraživačkom Sveučilištu okrenutom prema vrsnim mladim znanstvenicima te želimo da Sveučilište u Zagrebu što prije bude među 300 najboljih u svijetu – rekao je ministar obrazovanja, znanosti i sporta Željko Jovanović. Nije propustio priliku “podbosti” Sveučilište u Zagrebu, odnosno rektora Aleksu Bjeliša, rekavši kako je “državna administracija, posebno službenici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, pomogla inertnoj upravi Sveučilišta da se skinu brojne plombe sa zemljišta”.
Cijeli projekt gradnje i opremanja kampusa na Borongaju težak je oko milijardu eura.
– Procjena cijelog projekta jest više od milijardu eura. To je vrlo veliko i pitanje je je li ostvarivo u tom obliku. To su četiri pelješka mosta! – rekao je premijer Zoran Milanović i dodao da je to “milenijski projekt”. – Ambicije su goleme, možda bi bilo realnije da su velike, a ne goleme. Mi smo predali ovo zemljište Sveučilištu i to ne treba gledati kao milostinju ili milodar. Kampus Borongaj milenijski je projekt, najveći u povijesti Sveučilišta. Ambicije su velike. Nismo gotovi, još ćemo pomagati – rekao je Milanović.
Zagrebački rektor Aleksa Bjeliš jučerašnju odluku Vlade nazvao je velikim događajem. Napokon su stvoreni, kaže, svi preduvjeti da Sveučilište počne povlačiti novac iz strukturnih fondova EU za nastavak gradnje kampusa. – Želim zahvaliti premijeru Milanoviću koji se bitno uključio u ovu temu i na njegovu se inicijativu, prema mojim saznanjima, ova cijela priča i pomakla s mjesta – kazao je rektor Bjeliš.
Prema dosadašnjoj praksi drugih zemalja članica EU, ovakvi projekti najčešće su se u velikoj mjeri financirali strukturnim fondovima. Navodno i do 80 posto. Ostatak novca dolazi iz nacionalnih izvora i u tom će dijelu i samo Sveučilište znatno doprinijeti.
Preseljenje fakulteta
Naime, kako u kampus na Borongaju treba u toj drugoj fazi smjestiti još nekoliko zagrebačkih fakulteta, njihove nekretnine, od kojih su neke na vrlo vrijednim lokacijama u samom središtu grada, bile bi oslobođene i vjerojatno prodane. Inače, na samom Borongaju u planu je, osim preseljenja fakulteta i gradnje studentskih domova te raznih centara, umjetnički inkubator... Na Borongaj bi se u budućnosti trebali preseliti i neki javni instituti, Hidrometeorološki zavod... – To će ići u fazama, a za prvu fazu treba nam 200 milijuna eura. I nadamo se da ćemo za fondove aplicirati do sredine godine – zaključuje rektor Aleksa Bjeliš.
>> Milanović: Ovo je milenijski projekt. Ambicije su ogromne, to su četiri pelješka mosta!