Neplanirana megalomanska gradnja, zaklanjanje Muzeja suvremene umjetnosti i postojećih zgrada, prometni kolaps, nedostatak parkinga... Sve su to moguće posljedice s kojima bi se stanari Središća mogli suočiti. A uzrok je – masivna deveterokatnica koja bi se trebala graditi tik uz MSU. Građani, kažu, to žele spriječiti te je stoga ovog vikenda prosvjed simboličnog naziva “5 do 12“ održala inicijativa “Sumrak gradnje u Središću – Središće za MSU“ u koju su se okupili.
To je 1000 novih ljudi
– Mi nismo protiv gradnje, nego protiv agresivne urbanizacije i preizgradnje. Gdje su oni dani kada se prostorno uređenje planiralo? – pitaju se građani te dodaju kako im je neprihvatljivo i da ih se ništa ne pita kada je riječ o uređenju njihova vlastitog grada. Sve je više, kažu, situacija u kojima se bez najave i bez natječaja intervenira u javni prostor, koji je u Zagrebu postao ugrožena vrsta.
– Od kada smo se doselili u Središće, znamo da će se nešto graditi na praznim zemljištima. Ali zgrada s čak devet katova i tri podzemne etaže uza sami muzej bez sumnje ugrožava naš kvart – ističe Azra Plićanić Mesić iz građanske inicijative te napominje kako nije problem samo u estetici. Kvart koji već sada grca u problemima ne može podnijeti još 400-tinjak stanova, koliko bi ih trebalo biti u novoj zgradi. Riječ je o minimalno 1000 novih ljudi u kvartu u kojemu nema škole, vrtić je već sada pun, a tu je još problema o kojima je svjedočilo gotovo 150 građana okupljenih na prosvjedu. Među njima su mlade majke Marijana Krajina, Ivana Babić i Mirjana Cukon. Na prosvjed su došle sa svojim mališanima, s kojima se vikendom bezbrižno igraju, ali preko tjedna muku muče s vrtićem.
– U Središću imamo premali vrtić koji se nalazi u unajmljenom i neadekvatnom prostoru unutar stambene zgrade. Novcem koji se izdvaja za najam već se mogla platiti izgradnja novog. Ovako nekim obiteljima jedno dijete ide u vrtić ovdje, drugo na Kajzericu, treće u Zapruđe – govore mlade majke te ističu kako nemaju ni svoju školu, nego također moraju u okolne kvartove. Tu je problem prometne zakrčenosti te nedostatka parkirališta, ali i zelenih površina.
– Novi Zagreb nije više samo spavaonica u kojoj se nižu stanovi. Treba misliti i na kvalitetu života koja je sada već upitna – kaže Azra Plićanić Mesić te napominje kako je stavljanje zgrade ispred MSU-u simbolično stavljanje privatnih interesa ispred javnih. A je li se pri dobivanju dozvola, pa i samog zemljišta, pogodovalo nečijim interesima još je jedno pitanje koje muči građane. Iako oni smatraju da bi se time institucije trebale baviti, izrazili su sumnju u legalnost zamjene zemljišta.
– Investitor je za ovo atraktivno zemljište Gradu dao jedno u Granešini u Dubravi. Ne znam kako je to moguće, ali to se dogodilo. Sada treba ispitati je li to legalno – govori Azra Plićanić Mesić.
Investitor odbacuje optužbe
Investitor zgrade je Oporovec gradnja koja odbacuje optužbe i napominje kako je razlog nezadovoljstva neinformiranost građana. U priopćenju navode da za gradnju na svom privatnom zemljištu, koje je i predviđeno za nove stanove, imaju sve dozvole te da je ona u javnom interesu jer postoji potreba za dodatnim stanovima na tom području. Proveden je i javni natječaj 2014. godine za projekt na kojemu je pobijedila tvrtka Entasis. Njihovo rješenje, kažu, zgradu, čija će tema biti umjetnost, vizualno uklapa uz MSU, a još je i manja od dopuštenog. Protiv ove su gradnje ipak ustali i političari, pa su tako prosvjed podržali Anka Mrak-Taritaš, Sadra Švaljek, SDP... No, u javnost izašla i nagađanja o povezanosti gradonačelnika Bandića s investitorom, no on je poručio da se u Zagrebu zemljišta mijenjaju tako da se “vodi računa o ekvivalentu cijene te da se poštuju zakon i procedura”.•
Nedavno se u Središću sagradio ogroman bespotreban trgovački centar(Kaufland) i nitko od stanara se nije bunio a sada se bune za stanove.Jel mi može netko objasniti taj mentalni sklop?