Streljačka 1 ili Mesnička 19.
Dvije adrese. Ali zgrada je ista. Ovisi iz kojeg kuta ju gledate. Umirovljeničke dane danas ondje provodi Vesna Zergollern. U vlasništvu njezine obitelji zgrada je od početka 1920-ih. No to je zdanje bilo sjecište životnih puteva nekoliko poznatih ličnosti vezanih uz zagrebačku povijest.
Najtragičnija ljubavna priča
Rođen je ondje Vjekoslav Majer, najzagrebačkiji pisac, autor “Dnevnika malog Perice” prema kojem je snimljen film “Tko pjeva zlo ne misli”. Drvenim se stubama u njezino potkrovlje penjao ostarjeli i od nekadašnjih istomišljenika napušteni Ante Starčević. I to neposredno nakon što je izašao iz zatvora 1871. godine, gdje su ga smjestili zbog Rakovičke bune, iako u njoj nije sudjelovao. Prijateljsku ruku i nužni smještaj pružao mu je Lavoslav Šram, odvjetnik i dopredsjednik Hrvatskog sabora, kod kojeg je Starčević kao mladić radio u odvjetničkoj kancelariji. U istoj kući Lavoslavu će se roditi kći Ljerka, glavna akterica u najtragičnijoj zagrebačkoj ljubavnoj priči. Inače darovita glumica i, navodno, najljepša puca svoga doba, u lady Šram, kako je titulira A. G. Matoš, zagledao se znameniti liječnik Milivoj Dežman, koji je odrastao nekoliko kuća dalje.
–Razdvojili su se kad je Milivoj, kao štićenik prijatelja svog pokojnog oca Franje Račkoga i stipendist biskupa Strossmayera, krenuo u plemićki konvikt – priča Vesna Zergollern, koja je o svojim prethodnicima slušala od zagrebačkih kroničara koji su njihovu priču pripovijedali na radiju. Lady Šram se u međuvremenu udaje za drugoga, no Milivoj Dežman niti jednog trenutka ne odustaje od ljubavi prema Ljerki, a kada njezin muž bježi iz Zagreba zbog pronevjere, Dežman se brine za njezina sina i Ljerku.
Trgovina na kutu kuće
– Kad Šramica obolijeva od tuberkuloze, Dežman gradi čitavu bolnicu za plućne bolesti na obroncima Sljemena – sanatorij Brestovac. Ona je otišla na liječenje i, premda su se neki drugi pacijenti oporavili, ona nije. Umrla je svojem liječniku na rukama, a Dežman ju je sam položio u lijes – kaže Vesna Zergollern, dodajući da je njezin otac Milan na kutu kuće godinama držao jednu od najpoznatijih gradskih trgovina prve polovine 20. stoljeća u kojoj su Zagrepčani kupovali kućanske potrepštine. No dućan su im oduzeli 1945. godine, iako je 86-godišnja Vesna Zergollern čitav život provela u toj kući.
– Kao djeca smo se niz Mesničku sanjkali, a kad se promet pojačao, nasred ulice stajao je policajac. Svako malo netko stane i raspituje se o povijesti kuće. Tako je i pokojna Ena Begović, glumeći Ljerku Šram, snimala u mojem stanu – rekla je Vesna Zergollern
Dućan su im oduzeli 45.-e. ..Danas čak 70. godina poslije o tome se vrlo malo priča ili se ne priča kako je počela najveća pljačka Hrvata u titovo doba, što je nama naša borba dala da imamo zločinca i lopove za maršala. I još uvijek ulice i trgovi nose imena našeg tite, voljenog pljačkaša i krvnika Hrvata.