Moderan način skrbi

U dom idemo svakog radnog dana na terapiju, druženje, igru i učenje

20.10.2016., Zagreb -  Dom za starije i nemocne osobe Sv. Josip u Bolnickoj ulici, nudi usluge cjelodnevnog boravka za oboljele od Alzheimera i demencije. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
01.11.2016.
u 12:34

Korisnici u domu sklapaju prijateljstva, smireniji su i vraća im se osmijeh na lice. Također, opet uče na sat, kolika je vrijednost novca…

Dom sveti Josip spasio nam je život”. Tim riječima supruga jednog od korisnika opisuje značaj cjelodnevnog boravka u ovom domu za starije za njezinu obitelj. Život joj se okrenuo prije četiri godine kada su ona i suprug doživjeli nesreću. Iako su nakon slijetanja s autoceste oboje prošli bez težih ozljeda, njezin je suprug počeo pokazivati znakove demencije.

Moderan oblik skrbi

– U početku smo mislili da je riječ o šoku, no ispostavilo se da je riječ o trajnom stanju te smo zaključili da je odlazak u dom jedino rješenje – govori ova 70-godišnja Zagrepčanka te napominje da je prvi dom brzo promijenila jer nije bila zadovoljna uslugom. Kada se isto ponovilo i u drugom domu, odlučila se ipak sama brinuti za supruga. Ipak, s vremenom je postajalo sve teže i tada je čula za cjelodnevni boravak u Domu sveti Josip. Riječ je o usluzi namijenjenoj starijim te osobama oboljelima od Alzheimerove bolesti ili drugih oblika demencije. Oni jedan dio dana provode u boravku, a drugi kod kuće s obitelji.

– Zadovoljni smo jer se vidi velik napredak u zadnjih godinu dana otkad moj muž dolazi u Dom sveti Josip – govori supruga ovog korisnika. On je jedan od 25 osoba koliko ih je trenutačno u boravku kojim je u šest godina postojanja prošlo ukupno 148 ljudi.

– Ovo je moderan oblik skrbi kakvom treba težiti i čiji je cilj omogućavanje korisnicima da ostanu što dulje kod kuće – objašnjava Ljiljana Vrbić, ravnateljica Doma sveti Josip u čijem boravku radi tim koji čine dvije njegovateljice, medicinska sestra i tehničar te socijalna radnica. Oni s korisnicima provode vrijeme od 7 do 17 sati, a osim što organiziraju obroke i uzimanje terapije, održavaju i razne radionice. Neke su namijenjene upotpunjavanju slobodnog vremena, poput pjesme i plesa, a neke za vježbanje sposobnosti.

– Korisnici u domu sklapaju prijateljstva, smireniji su i vraća im se osmijeh na lice. Također, opet uče na sat, kolika je vrijednost novca… – objašnjava socijalna radnica Ana Čizmin Jelinić te dodaje da se kod stanja demencije ne može govoriti o ozdravljenju, ali se može znatno usporiti progres bolesti.

Odjeli za Alzheimera

Gotovo svi korisnici jako su dobro reagirali na terapiju te su bili zadovoljni i oni i njihove obitelji, a uspješnima su se pokazala, osim Doma sveti Josip, još tri gradska doma za starije u kojima postoji ovakav cjelodnevni boravak – Medveščak, Peščenica i Sveta Ana. Stoga je pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu Višnja Fortuna najavila otvorenje odjela za Alzheimer u svakom zagrebačkom domu za starije, baš kao što je standard u Europi.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije