Nakon što su prošlog tjedna doživjeli scene koje su bile poput onih iz američkih filmova o prohibiciji između dva rata, zagrebački ugostitelji čije je lokale inspekcija na osam dana zatvorila zbog pušenja jučer su ponovno otvorili vrata. O tome koliko im je tih tjedan dana zatvorenih vrata donijelo materijalnog gubitka, teško im je, kažu, uopće razmišljati.
– Riječ je stotinama tisuća kuna kod nekih ugostitelja. Nama će trebati barem tri mjeseca da se oporavimo – rekao je Mladen Marković, direktor Craft Rooma, jednog od rijetkih lokala koji je nakon zatvaranja pristao istupiti u javnost iako ih je, kako se doznaje, u centru Zagreba čak 20.
Gosti izbačeni iz lokala
Samo je zatvaranje prema prepričavanju svjedoka bilo neugodno. Sanitarna je inspekcija banula u lokale te je odmah zatvorila one u kojima se pušilo. Tako je restoran Sofra u Green Goldu moralo napustiti 300-tinjak gostiju usred večere. Vlasnica Mediha Crnalić, još u šoku zbog kazne, samo je kratko jučer poručila da joj je drago što se poštovao rok od osam dana te što restoran opet radi. – Ovdje se više neće konzumirati duhanski proizvodi, poštovat ćemo zakon – zaključila je Mediha Crnalić, a isto su poručili iz Craft Rooma, dodavši kako si malo koji lokal može priuštiti još jedno zatvaranje. Ako do toga dođe, jedino što mogu učiniti jest – staviti ključ u bravu.
Pritisak na ugostitelje?
– Istina je da smo kršili zakon, ali nitko ga nije striktno provodio. Bio je samo na papiru, što dokazuje i broj zatvorenih lokala u raciji – istaknuo je Mladen Marković te dodao kako je to slučaj i u drugim europskim zemljama u koje je zakon neprirodno uvezen iz SAD-a. Ugostiteljima se, kaže, gleda kroz prste jer se zna da su im upravo pušači najčešći gosti.
– U redu je to što su odlučili nakon sedam godina početi provoditi zakon, ali mogli su nam to dati do znanja. Iako je i ovakvo njihovo postupanje po zakonu, čudno je da se pri prvom prekršaju lokal odmah zatvara. Mogli su nam dati opomenu, pa čak i novčanu kaznu i shvatili bismo poruku – kazao je Marković te napomenuo kako je jedina pozitivna činjenica što ugostitelji uz zatvaranje nisu dobili i novčanu kaznu iako je i to bilo moguće, no to mnogi ne bi uspjeli prebroditi. Koordinacija ugostitelja Hrvatske smatra pak kako ni zatvaranja ni njihov termin nisu slučajni. Tvrde da je riječ o pritisku na ugostitelje jer su se pobunili zbog podizanja stope PDV-a na 25% u ugostiteljstvu. Poručuju kako neće odustati jer povećanje PDV-a znači da će Hrvatska uskoro biti prva u svijetu po nametima za ugostitelje.•
Hm, ovo bi se moglo nazvati konačno nekim normalnim funkcioniranjem pravne države, iako još u povojima. Kad odeš na kavu u bilo koji kafić u jesen ili zimi, vratiš se kao dimljeni losos i odmah moraš sve sa sebe baciti u veš-mašinu, jer ti odjeća toliko smrdi po nikotinu, da je to prestrašno. Adris grupa na cigaretama kojima se truje sve više maloljetnika, zarađuje milijune, a država plaća lijećenje pacijenata oboljelih od raka i posrednih pušača, koji nikada nisu zapalili cigaretu, ali ih u javnim prostorima truju neodgovorni ovisnici o nikotinu. U Americi, koja je totalno komercijalizirana, pušači su građani drugog reda, a ovdje kod nas, face koje dime i sebe i druge. Je i ja sam nekad pušio, ali sam s godinama shvatio što je to i prestao. Ova cendrala ugostiteljska iz Tkalče i iz Green Golda, samo su vječni kukatelji, koji nikada nisu plaćali porez kako treba i uvijek su se pokrili nekoliko puta prometom koji ne prijavljuju u cijelosti. Što znači formulacija: upali su inspektori i svima je bilo neugodno? Ako ljudi rade svoj posao po zakonu, samo bi prekršiteljima trebalo biti neugodno, a ne svima.