Pogled s prozora

Vatroslav Lisinski skladao je svoje opere u sobi moje unuke

21.04.2016., Zagreb - Antun Milovac, vlasnika kuce u kojoj je zivio Vatroslav Lisinski s svojom ljubavi Hedvigom Ban.  Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
1/6
09.05.2016.
u 12:00

U Opatičkoj 19 Lisinskom je sobicu za rad iznajmio otac njegove velike ljubavi Hedvige Ban

Mladenačka soba s krevetom na izvlačenje, bijelim stolićem i jednostavnim policama ne odaje da se nekada u njoj odigrala povijesna priča.

I to ona ljubavna. U današnjoj sobi unuke Antuna Milovca, vlasnika kuće u Opatičkoj 19, stvarao je autor prve hrvatske opere. Nije slučajno da je Vatroslav Lisinski baš ondje skladao mnoga svoja djela. U toj je kući, naime, živjela i njegova velika ljubav, Hedviga Ban. Njen otac Franjo iznajmio je ovu sobicu Lisinskom, koji je često odlazio i u susjednu kuću, kod obitelji Vancaš, gdje su se okupljali pripadnici ilirskog pokreta. Kod njih je svirao klavir na kojem je skladao “Ljubav i zlobu”. A upravo je njegovo prohrvatsko opredjeljenje bilo presudno da umre u 35. godini kao siromah. Izvedba prve opere na hrvatskom jeziku 28. ožujka 1846. u staroj kazališnoj zgradi na Markovu trgu bila je njegov uspjeh, ali i početak kraja. Nisu više željeli njegova djela, teško je nalazio posao, pa je radio besplatno za Hrvatski glazbeni zavod...

– Strašno je volio Hedvigu, no nije se osjećao spreman zaprositi je jer nije napravio ništa značajno – kaže Antun Milovac, dodajući da je u njegovoj kući rođen još jedan skladatelj: Rudolf Matz. Ta je priča privukla i organizatore manifestacije “Dvorišta”, kojima je Milovac ustupio svoju vežu kao jednu od lokacija u kojoj pričaju priču s Gornjeg grada. Dvorište u Opatičkoj 19 jedino je privatno koje svoja vrata otvara ljeti na deset dana.

Od vremena kad su Lisinski i Hedviga ondje boravili ostali su isti zidovi, nadsvođeni stropovi... Ali i pogled. – Južno krilo poslije je dograđeno. Prije su ovuda ulazile kočije. U vrijeme dok je Hedviga živjela u kući, ona je bila drvena – govori Milovac, koji čuva i staru drvenu komodu i veliko zrcalo s ukrašenim okvirom.

– Ostalo je to za prethodnom vlasnicom Leopoldinom Slavom pl. Katić. No, moguće je da su ti predmeti i stariji. Jesu li nekada stajali u sobi Lisinskog, nikad nećemo doznati – objašnjava Milovac te dodaje još jednu zanimljivu činjenicu: Hedviga Ban se nakon smrti Lisinskog, koji je rođen kao Ignatius Fuchs, udala. A njezin praunuk je šansonijer Drago Diklić.

– Ulica je magnet za glazbenike. Rođen sam preko puta, na broju 12, gdje je živio i Antun Mihanović – zaključuje Milovac.

Komentara 1

Avatar Ante-Portas
Ante-Portas
13:28 09.05.2016.

Ignac Fuks je bio zidov. U Ndhu bi zavrsio u Jasenovcu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije