Lopovi sve aktivniji

Kradu sve – od katalizatora i volana pa do retrovizora i registarskih tablica

Foto: Shutterstock
1/5
13.07.2024.
u 08:00

Ukradenim dijelovima popravljaju aute koje potom preprodaju ili same dijelove prodaju na hrvatskom ili inozemnom tržištu rabljenih dijelova. Jako su tražena svjetla i katalizatori, ali i prednja svjetla popularnijih modela premium marki. Kako zaštititi svoj automobil?

Čak i ako je automobil parkiran na dobro osvijetljenom mjestu, može postati meta lopova. Provalnici često kradu automobilske dijelove koji se lako mogu skinuti i koje kasnije mogu prodati na crnom tržištu, prevesti u inozemstvo ili koristiti za popravak drugih vozila. Prema Matasu Buzelisu, stručnjaku iz tvrtke carVertical koja se bavi podacima o automobilima, lopovi obično biraju dijelove novijih automobila koje mogu prodati skuplje. Kako se čini, zanima ih sve, od katalizatora do kotača, pa čak i registarskih tablica. Kako se vlasnici vozila mogu zaštititi? Ovisno koji je dio automobila zapeo lopovima za oko. Retrovizori za aute više klase mogu koštati stotine eura, pa su jako traženi. Tim više što se retrovizori često oštećuju u manjim prometnim nezgodama, pa kupaca na crnom tržištu ima dosta. Ima i vozača koji, nakon što razbiju staklo vlastitog retrovizora, odluče uštedjeti novac i „posuditi“ ga s drugog automobila. U biti, skidanje stakla retrovizora prilično je jednostavno i traje samo nekoliko trenutaka. Kako bi se spriječila krađa retrovizora, na njima se može ugravirati broj šasije automobila. Takav će automobil biti manje privlačan lopovima i vjerojatno će preskočiti takvo vozilo. Ovisno o modelu automobila, cijena prednjih svjetala može dostići i nekoliko tisuća eura. Potražnja za njima na tržištu rabljenih dijelova je velika, a za vlasnika ‘očerupanog’ auta šteta se često ne svodi ‘samo’ na vrijednost ukradenih svjetala. "Kako bi skinuli svjetla, lopovi mogu koristiti posebne škare za metal i ozbiljno oštetiti krila i poklopac motora automobila. U takvim je slučajevima šteta još veća", navodi Buzelis.

Svjetla automobila također su među dijelovima na koje stručnjaci preporučuju graviranje broja šasije. Iako to nije pouzdano sredstvo za odvraćanje lopova, vjerojatnost da ćete automobil pronaći bez svjetala time se znatno smanjuje. Registarske tablice automobila obično se kradu kako bi se mogle postaviti na drugo vozilo i koristiti za kriminalne aktivnosti, obmanjujući policiju. Uklanjanje registarskih tablica ne zahtijeva nikakav napor, pa je jedini način da zaštitite svoje vozilo da ga držite na zatvorenom parkiralištu ili barem na dobro osvijetljenom mjestu. Rabljeni volan automobila ekonomske klase može koštati desetke eura, ali volan luksuznog Porschea, BMW-a ili Mercedesa može dostići i tisuće eura, Značajan broj teško oštećenih automobila uvozi se u Europu iz SAD-a, pa je volan dosta tražen dio. Iako su brave na volanu bile popularne u prošlosti, danas je takav uređaj rijetkost. Jedini način da se izbjegne krađa volana je ostaviti automobil na sigurnom mjestu. Iako se dijelovi ploče interijera kradu rjeđe nego svjetla ili retrovizori, i oni su prilično popularni među lopovima. Na meti lopova uglavnom su ploče luksuznijih automobila, koje kasnije prodaju pojedincima koji popravljaju oštećena vozila ili ih prevoze u inozemstvo. Auto koji stoji na dizalicama ili ciglama nešto je čemu lopovi ne mogu odoljeti. Uklanjanje kotača može potrajati, pa lopovi obično biraju automobile parkirane dalje od uličnih svjetala.

- Kotači automobila prilično su tražen dio, pa nije teško pronaći kupce za njih. Najsigurniji način da se izbjegne njihova krađa je korištenje posebnih sigurnosnih vijaka koji sprječavaju odvrtanje kotača uobičajenim alatom - objašnjava Buzelis.

Katalizatori koriste plemenite metale poput platine, paladija i rodija, koje trgovci metalnim otpadom jako cijene. Prodajom katalizatora lopovi mogu očekivati zaradu od najmanje nekoliko stotina eura. Vlasnici Toyote i Lexusa osobito bi trebali biti oprezni jer su ove marke najviše na meti kriminalaca. Katalizatori ovih proizvođača sadrže više plemenitih metala, što dovodi do veće zarade. A budući da Toyota i Lexus proizvode hibride, njihovi katalizatori obično su u boljem stanju od onih na benzinskim automobilima. Mnogi vozači, u nastojanju da se zaštite od lopova, uklanjaju svoje katalizatore i ugrađuju jeftinije verzije. Buzelis napominje da su popularni modeli više klase često na meti kriminalaca, pa je stoga dobra ideja procijeniti svoje mogućnosti parkiranja prilikom kupnje takvog vozila. U suprotnom, gubici nakon noćnog posjeta lopova mogu dostići desetke tisuća eura.

Komentara 1

Avatar Rimtutituki
Rimtutituki
16:46 13.07.2024.

Blaženi stari auto niže klase! Nego, citiram: "Mnogi vozači, u nastojanju da se zaštite od lopova, uklanjaju svoje katalizatore i ugrađuju jeftinije verzije." Kako dojave lopovima svoju preventivnu prevaru!?! Apsurdno mi to zvuči, maknuti bolji i ugraditi lošiji dio daa bi spriječili krađu ili jeftinije prošli. Ko zalegne pod auto ukrasti katalizator neće primjetiti razliku niti odustati od nakane.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije