U prva četiri dana otkako je u petak ponudio korisnicima u EU poseban obrazac za takve stvari, Google je zaprimio čak 41 tisuću zahtjeva za brisanjem privatnih podataka iz rezultata pretraživanja, otkrio je danas Financial Times pozivajući se na neslužbene izvore bliske kompaniji Google. To znači da po jedan zahtjev Googleu stiže u prosjeku svakih 7 minuta.
Kako neslužbeno doznaje FT, jedan od zaprimljenih zahtjeva poslao je Europljanin koji je pokušao ubiti svoju obitelj, a sada mu smeta što se pri pretrazi njegova imena na Google pojavljuju poveznice na novinske članke o tom događaju.
Postupajući po presudi Suda EU, Google je u petak objavio poseban obrazac pomoću kojega građani EU mogu zatražiti brisanje određenih rezultata pretraživanja koji su "neprimjereni, irelevantni ili ne više relevantni, ili pretjerani u usporedbi sa svrhom zbog koje su obrađeni".
Google je obećao da će proučiti svaki pojedinačni zahtjev i pokušati uskladiti pravo pojedinca na privatnost s pravnom javnosti na informiranje. Još nijedan zahtjev podnesen pomoću novog obrasca nije pozitivno riješen uklanjanjem traženih informacija, a navodno bi prvi takvi zahtjevi trebali biti riješeni sredinom lipnja.
Sud Europske unije u Luksemburgu 13. svibnja je presudio u korist Španjolca po imenu Mario Costeja Gonzalez koji je tražio da Google ne prikazuje podatke o tome da je 1998. dugovao novac za socijalna davanja državi te da mu je zbog toga imovina ovršena i stavljena na javnu dražbu.
Tom presudom najviši sud Europske unije zapravo je svim građanima EU udijelio tzv. pravo da budu zaboravljeni na Internetu. Jedan od osnivača Googlea Larry Page upozorio je da bi presuda Suda EU mogla otvoriti prostor cenzuri te da bi mogla otežati razvoj internetskih kompanija koje se oslanjaju na inovativnost.
>> Evo koliko je zahtjeva za brisanje na Googleu stiglo prvoga dana!