Britanski list The Guardian objavio je tekst o otocima nepoznatim široj britanskoj javnosti. Među njima je i hrvatski Mljet, koji novinarka Guardiana opisuje kao otok gdje je Odisej sedam godina bio zatočen nakon što ga je zarobila nimfa Kalipso. To je otok divlje prirode i domaće proizvodnje i jedan od najjužnijih hrvatskih otoka. Spominju i Nacionalni park Mljet u kojem se može unajmiti brodica za plovidbu jezerima na kojem je i otočić Sv. Marija i mljetski benediktinski samostan. Dana je i preporuka za kupnju dviju vrsta domaćih vina – Dingač i Postup te sirovih dagnji s limunovim sokom što je lokalni specijalitet. Hvale prekrasno čisto more.
Od ostalih otoka koje Guardian preporučuje su norveški otoci Lyngør smješteni na zapadnoj obali fjordova s blagom klimom.
Grčki otok Egina preporučuju zbog iznimne gastronomije zbog koje svatko treba posjetiti otok, a na njemu ostati zbog mira.
Na listi je i njemački otok Fehrman – u dijelu Baltičkoga mora, između Kielskog i Mecklenburškog zaljeva, u saveznoj državi Schleswig-Holsteinu. S kopnom je povezan željezničko-cestovnim mostom (dug 1 km, sagrađen 1963.). Odličan za kitesurf, ima pješčane plaže.
Irski Inisheer, jedan od triju vapnenačkih otoka Aran (Inishmore, Inishmaan i Inisheer) pred zapadnom obalom Irske, na ulazu u zaljev Galway (Gaillimhe), 47 km2, 800 stanovnika. Ondje postoje nalazi iz pretpovijesnog doba. Znakovito je da je struja na otok stigla 1997. godine, a privlačne su i ruševine dvorca O'Brien iz 14. stoljeća.
Otok Belle-Île-en-Mer u Biskajskom zaljevu, 13 km pred južnom obalom Bretanje. Pretežito uravnjen, visok do 65 metara i strmih obala. Glavno središte Le Palais. Turisti navraćaju u kolovozu jer sezona traje kratko. Mamac nudi čak 60 plaža koje su posve prazne. Jedna od znamenitosti je i kuća francuske glumice Sarah Bernhardt koja je danas muzej. Tu je i svjetionik Bangor, no najzanimljivija je netaknuta priroda.
Otoci Cies u Galiciji nazivaju španjolskim Maldivima ili španjolskim Sejšelima, posebno plažu Rodas. Onamo nije lako doći jer postoji dnevni limit propuštanja turista 2200. Netaknuti raj tri otoka (Monteagudo, San Martiño and Faro) dio je nacionalnog parka Islas Atlánticas koji Guardianovi novinari nazivaju netaknutim rajem.
Otok Hiiumaa drugi je najveći otok razvedene estonske obale. Za njega je znakovito da odiše mirisom prirode: od mirisa vlažnog pijeska nakon kiše pa sve do fermentiranja morskih trava na obali. Mir koji otok nudi savršen je ako trebate napisati knjigu, posvetiti se kontemplaciji ili stvaranju umjetničkog djela. Otok ne nudi mnogo sadržaja, no zanimljivi su stoljetni svjetionici kojima se možete diviti. Klima na otoku znatno je toplija nego na kopnu Estonije.
Grčki otok Samotraki – često se pale krijesovi, a s plaža dopire zvuk konstantnih zabava. Turisti vole što je priroda ovog sjevernoegejskog otoka gotovo netaknuta.
Margitin otok u Budimpešti nalazi se usred Dunava u centru grada. Riječ je o divnoj oazi, opuštajućem mjestu koji nudi mirna ljeta i zime. Ondje postoji staza za trčanje duljine 5 km, a postoje i dva termalna hotela spa usluge. Cijene su vrlo pristupačne, preporučuju novinari Guardiana.
>> Mljet je pravi raj, a nad nacionalnim parkom bdiju njegovi čuvari