Ili ih obožavaju ili ih preziru, nekima mirišu, drugima zaudaraju, jedni ih zovu gljivama, drugi pak gomoljima...
Kako bilo, tartufi će malo koga ostavljaju ravnodušnim.
Tajna je u mirisu, a da nije njega – koji je, budimo objektivni, teško opisati – neugledan gomolj nitko ne bi ni primijetio, a kamoli ga uvrstio među najblistavije zvijezda gastronomije.
Kažu da je tartuf, osim što ima afrodizijačka svojstva, i namirnica koja će zavesti i očarati sve oni koji "pušu" na njega, a važno je samo odabrati pravu kombinaciju. Ako ne osvoje uz tjesteninu, glavno jelo, umak, kombinacija s desertom, medom ili čokoladom otopit će srca i onih najhladnijih.
Tartufi su nesumnjivo gastronomski dragulji. Status zvijezde među gljivama stekli su ponajprije svojim jedinstvenim okusom, rijetkošću, specifičnim i zahtjevnim načinom skupljanja te svojstvima koja im pripisuju. Istarski bijeli tartuf jedan je od najcjenjenijih u svijetu, a crni tartufi posebno su cijenjeni u Francuskoj i traženi među kulinarskim znalcima.
Što se to krije u plodnoj nizini rijeke Mirne i Motovunske šume da se ondje svake godine izvlače kapitalni primjerci tartufa, još nitko nije istražio, no i ove godine puna se dva mjeseca slavi tartuf i kamo god krenuli, imate li prigodu, svakako ga kušajte.
A vrijedi i, dočepate li se čudesnog gomolja, pokušati nešto i pripremiti.
Jednostavan recept obiteljske tvrtke Natura tartufi glasi:
Potrebno: 1 kg jabuka, maslac, šećer, 25 gr meda s tartufima
Priprema: jabuke operite, izrežite na osmine i očistite pa složite u tepsiju. Na svaku krišku stavite malo maslaca, pospite šećerom pa zapecite desetak minuta. Potkraj pečenja jabuke premažite medom s tartufima i pecite još nekoliko minuta. Servirajte toplo.
>>Zagorska purica, varaždinsko zelje i tartuf - to je prvi croburger!
>>Neodoljive smeđe korice posute solju, perec je divan pratilac velikoj krigli piva i kobasicama