– Vino je stvoreno za uživanje i za zdravice, čak je i Verdi u Traviati vinu posvetio sjajnu ariju, a, kad je o njemu riječ, ne štedi riječi divljenja ni čuveni tenor Andrea Bocelli, kojeg ćemo u Zagrebu slušati u subotu 29. studenog na velikom koncertu u Areni.
Unatoč poveznici s glazbom, jasno je da on dobro zna o čemu govori jer njegova je obitelj ove godine osvojila prestižnu nagradu vinske kulture koju dodjeljuje Zaklada Manlio Masi – “Premio Civiltà del Vino” za vrhunsko crveno vino koje ta obitelj u Toskani proizvodi već 130 godina.
Riječ je o međunarodnoj nagradi najistaknutijim predstavnicima zaslužnim za unapređenje starih kultura vinove loze, a održava se na simboličnoj svečanosti tijekom berbe. Generacije Bocellijevih bile su posvećene vinogradarstvu i vinarstvu:
Sreća skrivena u boci
Arhiva Bocelli
– U boci vina skrivena je sreća koju dijelim s obitelji kada je otvorim nakon povratka s dugih turneja, koncerata... – kaže Bocelli i objašnjava:
– Naši vinogradi gnijezdili su se nedaleko od Pise u regiji Lajatico, na granici Terricciola, što je uistinu stari vinski kraj. Ondje su moji korijeni, moja obitelj, moj jezik, dijalekt kojim govorim od malih nogu. To je za mene najdraže i najsvetije mjesto koje postoji.
Obitelj Bocelli od 1730., kako je zapisano u kronikama tog kraja, sadi lozu i obrađuje vinograde. Radili su to za kneza Corsinija, sve dok 1840. Gaspero Bocelli nije kupio svoj prvi hektar i osnovao domaćinstvo koje se bavilo uzgojem voća, maslina i vinove loze.
Uspomene na djetinjstvo
Danas imanje vodi Alberto, mlađi brat Andree Bocellija, i cijela obitelj danas živi na temeljima koje su podigli pradjedovi. Otac slavnog tenora, Alessandro, proizvodio je sjajno vino koje se u bačvama prodavalo u rinfuzi diljem sjeverne Italije. Kad se krajem 90-ih razbolio, sinovima je rekao da mu je jedna želja ostala neispunjena – da svoje vino vidi u buteljama. Sinovi mu nisu stigli ispuniti želju, no nakon očeve smrti odlučili su obnoviti vinograde i stvoriti uglednu vinariju.
Obitelj Bocelli proizvodi dvije vrste vina: od sangiovesea, sorte grožđa koja je zasigurno najtipičnija u cijeloj Toskani, te cabernet sauvignon. Također proizvode i “kupažu” tih dviju sorti.
– To je tradicija koju smo naslijedili od oca koji je proizvodio vino i koji je, u maniri pravog poštenog seljaka, uvijek razmišljao o kvaliteti, a ne o količinama vina koje će uspjeti prodati – uvijek ističe Alberto. On je taj koji je okrenuo novu stranicu u obiteljskoj tradiciji proizvodnje vina i doveo obitelj do prestižne vinske nagrade. U spomen na svojeg oca nastavio je njegovati lozu i proizvoditi grožđe. Strast za vinom u krvi braće Bocelli uvela ih je u sam vrh talijanskog vinarstva. No, poznati je pjevač ipak najveći ambasador ovih vina, posebno kada ističe:
– Kada opisujete vino, ne možete izbjeći romantične riječi jer je vino esencija romantike – kaže slavni tenor sjećajući se svojih prvih kušanja vina kada bi mu nedjeljom za obiteljskim stolom dopustili da ispije čašu domaćeg vina.
Arhiva Bocelli
>>'Živim životom profesionalnog sportaša, a ljubav mi je motor i pokretač života'