Nije nužno da baš morate imati novi najnoviji mobitel na tržištu, ali definitivno će vam pomoći da to bude noviji uređaj. No, dobra vijest je da već većina glavnih proizvođača nudi modele koji podržavaju 4G i to u visokoj, ali i u srednjoj klasi. Apple, Samsung, HTC, LG, Huawei i Nokia će svi odreda imati više modela koji su kompatibilni sa 4G mrežom.
Osim te osnovne karakteristike da vaš smartphone podržava 4G, dobro je prije kupnje provjeriti i koje sve frekvencije može koristiti taj uređaj. Dobro bi bilo da pokriva širi raspon frekvencija, od 800 MHz, 1800 MHz i 2600 MHz. U Hrvatskoj se za 4G zasad najviše koriste frekvencije 1800 MHz i 2600 MHz, no najbolja iskoristivost 4G mreže i najveće brzine mogu se postići pri nižim frekvencijama.
Niža frekvencija bolja
Stoga će najbolja pokrivenost signalom u Hrvatskoj biti kada će se šire koristiti i frekvencija od 800 MHz. Taj spektar koristi analogna televizija, a iako je taj signal u Hrvatskoj ugašen još uvijek smetnju rade TV signali iz susjednih država (pogotovo iz Italije, ali i iz BiH).
Noviji i jači smartphone će bolje uhvatiti signal. To je jako bitno jer što je bolji signal imat ćete veću brzinu 4G mreže. Ako je slabiji signal nećete imati punu brzinu koju 4G omogućava. Također, brzine će vam ovisiti i o broju korisnika koji se spaja na istu baznu stanicu.
Imam li 4G mobitel i jesam li na 4G mreži?
Kako znati imate li 4G mobitel ili koristite li 4G mrežu? Ako je riječ o novom modelu poznatog proizvođača vrlo je vjerojatno da podržava 4G. Jeste li na 4G mreži možete provjeriti u postavkama mobilnih mreža gdje možete pogledati koje tipove mreža preferira vaš uređaj. Možete dakako i pogledati karakteristike svog mobitela na internetu.
Za korištenje 4G mreže važno je, pak, da isključite wi-fi opciju jer je većina pametnih mobitela namještena da će automatski prelaziti na Wi-fi mrežu gdje god se na nju uspiju spojiti.
eto ti sad na moram kupit novi smartphone još mi samo to falilo!