U Rijeci je danas između Ministarstva vanjskih i europskih poslova i Sveučilišta u Rijeci potpisan Sporazum o suradnji u razvoju obrazovnih i znanstvenih programa. Potpisnici su sporazuma prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić i rektor Sveučilišta u Rijeci Pero Lučin.
Prilikom današnjeg boravka u Rijeci Pusić je, govoreći o najavljenom Vladinu paketu mjera do 2016. godine, pa i mogućim novim porezima na prihodovnoj strani, potvrdila da su predviđeni u toj godini, dodavši kako je svrha svega smanjivanje deficita. Napomenula je kako sve te mjere nemaju smisla bez agresivnog privlačenja investicija, o čemu će se upravo ovoga tjedna razgovarati.
– Pokušat ćemo dogovoriti neke vrlo radikalne poteze koji će olakšati privlačenje investicija i Hrvatsku učiniti zanimljivijom. Kroz investicije zarađujemo više, jača prihodovna strana, a ako kroz to možemo smanjiti deficit, onda mnoge od ovih mjera koje se odnose na rezanje ili na uvođenje novih poreza nisu potrebne. Ako se s investicijama ne uspije, i takve su mjere, naravno, potrebne – kazala je Pusić.
Na pitanje o kakvim je radikalnim potezima riječ, dodala je kako se mnogo toga može preuzeti od nama relevantnih, konkurentnih zemalja u našoj neposrednoj blizini, članica EU, srednje i jugoistočne Europe s kojima se Hrvatska mjeri, a sve kako bi se učinila konkurentnom i privlačnom za investicije.
Nakon već jednog održanog, najavila je još dva sastanka s grupom investitora, na kojima govore o poteškoćama koje imaju prilikom ulaganja u Hrvatsku. Ponovila je kako uspostavljaju tijesnu suradnju, uključujući i imenovanje konkretnih osoba za vezu, da bi se barem teškoće koje proizlaze iz nedovoljno brzog funkcioniranja uprave i neefikasne primjene postojećih zakona mogle odmah ukloniti, a onima strukturalne prirode upravo treba dogovoriti način uklanjanja.
– Ove su mjere u tijesnoj vezi s modelom smanjenja ili kontrole deficita EU, one obavezuju Hrvatsku bez obzira na to tko je u nekom trenutku na vlasti. Ako se ne smanji deficit, to povlači sankcije financijske prirode – odgovorila je Pusić na pitanje o mjerama do 2016. i obavezi neke buduće Vlade da ih se pridržava. Ova vlast pokušava kuću dovesti u red što se tiče smanjenja deficita – kazala je Pusić naglasivši kako je u ovome trenutku apsolutni imperativ povećati prihode kroz investicije.
Na pitanje o tome koliko je zadovoljna radom Vlade, s obzirom na činjenicu da je budući dug narastao na 67 posto BDP-a, odgovorila je da je zadovoljna jer je Vlada vrlo pošteno pristupila raščišćavanju svega što je bilo ispod tepiha, suočavanju sa stvarnom situacijom, problemima koji su trebali prije biti riješeni.
– Vlada je tome pristupila kao netko tko zaista želi kuću dovesti u red, a ne kao netko tko se samo bavi odnosima s javnošću i gleda kako će preko plota uhvatiti još jedan mandat – kazala je Pusić napomenuvši kako drži povijesnim što su Hrvatsku stavili na energetsku kartu Europe. U ovom trenutku cijela regija dodatno dobiva na značaju, kazala je. Na pitanje o mogućem uvođenju poreza na nekretnine od kojega ministar Linić ne odustaje, Pusić je dodala kako ga u ovome mandatu neće biti i nije planiran.
– Sve što će u sljedećem mandatu biti ovisi o tome hoćemo li uspjeti s investicijskom politikom, otvaranjem Hrvatske za investicije. Ako ostanemo tako komplicirani i teški, onda nije dobro. Ako uspijemo napraviti dramatično pozitivniju investicijsku klimu, onda će nam to omogućiti proširenje baze prihoda – zaključila je Pusić.
Nisu nama potrebni nikakvi radikalni potezi, nego jedan vrlo jednostavan - promjena vlasti. Tko bi ulagao u zemlju koja ima ovakvu vlast? Tko bi ulagao u zemlju u kojoj ministri svako malo najavljuju promjenu poreznog sustava, eksperimentiraju s novim propisima, u kojoj sudovi konstantno ispravljaju ministre i njihove odluke? Politička stabilnost je minimum minimuma koji traže veliki ulagači, a mi s kukurikavcima ne zadovoljavamo ni taj kriterij.