Reprezentativci Luka Modrić i Dejan Lovren, Mirko Barišić, predsjednik GNK Dinamo, Tomislav Svetina, direktor GNK Dinama, Matej Škegro, financijski direktor GNK Dinama, bivši nogometaši Stjepan Deverić i Vlado Kasalo, nogometaš Dino Drpić i članovi obitelji Mamić neki su od 80-ak svjedoka čije je ispitivanje predložio USKOK u istrazi pokrenutoj protiv poreznika Milana Pernara, Zdravka i Zorana Mamića te Damira Vrbanovića.
Iako je USKOK tražio da se osumnjičenicima istražni zatvor odredi zbog mogućeg utjecaja na sve predložene svjedoke, Erna Dražančić, sutkinja istrage zagrebačkog Županijskog suda, tom zahtjevu nije udovoljila. Konkretnije, istražni zatvor osumnjičenicima odredila je u odnosu na 20-ak svjedoka, što znači da će Vrbanović i Zoran Mamić iz Remetinca moći izaći kada ti svjedoci budu ispitani.
Ključni svjedoci
To, naravno, vrijedi u slučaju da USKOK u međuvremenu ne zatraži proširenje istrage (što je inače česta praksa u opsežnim predmetima s velikom inkriminiranom štetom, op. a.) zbog nekog novog ili drugog djela te u tom slučaju zatraži produljenje istražnog zatvora. U skupini su svjedoka zbog kojih je Mamićima i ostalima određen istražni zatvor i Modrić i Lovren, koji su, kako neslužbeno doznajemo, ispitani u predistražnoj fazi postupka. Konkretnije, s njima se razgovaralo nakon što je poreznim nadzorom ustanovljeno da su se s njihovih računa uplaćivali milijuni kuna na račune Zdravka i Zorana Mamića. Prema onome što se čuje u pravosudnim kuloarima, Modrić je potvrdio da mu je taj novac uplaćivan, no i on i Lovren moraju dati i formalni iskaz pred USKOK-om.
Kada će se to dogoditi, za sada je teško reći jer branitelji osumnjičenika ističu da još uvijek nisu dobili rješenje o provođenju istrage, na koje imaju pravo žalbe. A prije nego što to rješenje bude pravomoćno, ne može se početi s ispitivanjem predloženih svjedoka. Iz braniteljskih krugova čuju se i primjedbe da USKOK na ovaj način taktizira jer, što se duže čeka odluka o pravomoćnosti istrage, teže će biti doći do Modrića i Lovrena, koji žive u inozemstvu te sa svojim klubovima Realom Madridom i Liverpoolom, uskoro odlaze na pripreme za sljedeću nogometnu sezonu. A s obzirom na to da su njih dvojica ključni svjedoci, sasvim je jasno da braća Mamić iz Remetinca nikako ne mogu izaći prije nego što njih dvojica budu ispitani. Osim što nije pravomoćno rješenje o provođenju istrage, još nije pravomoćna ni odluka o istražnom zatvoru za svu četvoricu osumnjičenika. Očekuje se da će obrane osumnjičenika do kraja tjedna uložiti žalbu na odluku sutkinje istrage, o čemu će onda odlučivati izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda.
Jamčio kućom
Oni odluku sutkinje mogu potvrditi ili ukinuti. Nadalje, bit će zanimljivo vidjeti i kakav će stav vijeće zauzeti o jamčevini s obzirom na to da je dosad bilo sklono prihvaćati jamčevine kao zamjenu za istražni zatvor. Mamići su ponudili jamčevinu od oko 20 milijuna kuna, za koliko su procijenili da vrijedi kuća Zdravka Mamića na Tuškancu. No uz tu usmenu procjenu nisu priložili elaborat o nekretnini, što je nužno kako bi sud to jamstvo uopće uzeo u razmatranje. Uz to na toj je kući već upisana jedna hipoteka pa je pitanje bi li sud i uz elaborat prihvatio to jamstvo.
U međuvremenu Mamići, Vrbanović i Pernar broje svoje prve dane u Remetincu, a kako neslužbeno doznajemo Zdravko Mamić gotovo sat i pol vrlo je smireno pred sutkinjom istrage govorio o tome kako funkcionira svijet nogometnih transfera, što piše u statutu GNK Dinama te je još jednom, kao i pred USKOK-om, porekao krivnju.
>>Mamićevi ugovori s nogometašima nisu registrirani u HNS-u
>>'Svojim potpisima 50 tisuća navijača Dinama reklo je da želi bolji klub'
>>Pozajmice su zakonite, ali vidljiv je sukob interesa
Najtragicnije je u svemu to da svi u drzavi znaju da je obitelj mamic u sukobu interesa, svi znaju kao se izvlacio novac iz dinama svi znaju kojiko se je obitelj na dinamu obogatila.