Naftna industrija uspjela je tek nakratko odahnuti kada je cijena crnog zlata premašila 50 dolara po barelu, a sada se opet vraća brigama o efikasnosti poslovanja. Brexit je srušio cijenu nafte na 47,6 dolara po barelu kada se promatra Brent indeks i time je od petka izgubila više od pet posto vrijednosti.
Za usporedbu, lani se u ovo vrijeme nafta prodavala po cijeni od 62 dolara po barelu pa je u godinu dana izgubljeno oko 25 posto vrijednosti. U kontekstu povećanja proizvodnje nafte ovo bi smanjenje cijene moglo biti prilično dugotrajno. Cijena nafte pada zajedno s burzama jer obje sugeriraju manje investicija i usporeniji rast. A burze je vijest o referendumu doslovno slomila. Samo kroz tri burzovna indeksa izgubljeno je više od 817 milijardi eura.
Kroz S&P 500 indeks izgubljeno je 713 milijardi dolara vrijednosti. Njega čine tvrtke koje imaju tržišnu vrijednost veću od 5,5 milijardi dolara. Europska tržišta su manja pa su gubila i manje iznose, ali najveće njemačke tvrtke koje su sastavnice indeksa DAX izgubile su 95 milijardi eura vrijednosti do ponedjeljka, a londonski indeks FTSE100 izbrisao je 89 milijardi funti vrijednosti.
>>Cijene nafte pale najviše od siječnja
A koliko je nafta kod nas na pumpama?