Prošlo je vrijeme tradicionalnih kultura

S jagodom, kamilicom ili grahom pokreni svoj biznis i dobro živi

kamilica
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
1/5
21.05.2016.
u 11:53

Nebitno je li riječ o trajnim, višegodišnjim ili jednogodišnjim nasadima, nema ulaganja od nula kuna ni s “nula” rada

Iako je puno više onih koji će reći kako se u tvornici pod vedrim nebom baš ništa ne isplati, pogotovo oni kojima je nedavni mraz već “obrao” polja, vinograde i voćnjake, s pravim kulturama na “pravom mjestu” – u koje treba ukalkulirati i stručnu podršku, agrotehničke mjere i kvalitetan sadni materijal pa tek onda i vremensku lutriju – još uvijek ima biznisa na kojima se u Hrvatskoj može zaraditi.  Sve ide u Njemačku  Kad već ne možemo proizvesti dovoljno mrkve, luka, salate, ku-pusa i drugih povrtnih kultura koje su prema ekspertnim procjenama Savjetodavne službe i dalje dohodovnije od kukuruza i pšenice (ali “preferiramo” one iz uvoza), pametni pojedinci polako mijenjaju vizure hrvatskih njiva.

Odjednom na njima sve jače mirišu i kamilica i lavanda, sezonci beru jagode i šparoge na sve više domaćih hektara, a ni po smilje se više ne mora samo u “krivolov” u dalmatinski kamenjar. Nebitno je li riječ o trajnim, višegodišnjim ili jednogodišnjim nasadima, nema ulaganja od nula kuna ni s “nula” rada. No proizvođači jagodičastog i bobičastog voća, drvenastih kultura, ljekovitoga bilja, orašastih plodova... i dalje su dobitnici kad se na kraju godine podvuče crta. Kamilica je svakako “in” kultura. Nakon lanjske lošije godine, ova je iznimna po kvaliteti, a otkup zagarantiran i prije sjetve, tvrdi suvlasnik Herbee iz Špišić Bukovice Danijel Poslek.

Kamilica je postala glavna kultura u tom kraju, čemu govori u prilog već 350 hektara, gotovo dvostruko u odnosu na dvije godine ranije. Po hektaru se ovih dana žanje oko 800 kilograma vrhunske kamilice koja će ratarima donijeti desetak tisuća kuna zarade. Ulaganja nisu velika, jedino što svaki poljoprivrednik mora imati svoju sušaru i strojeve za branje, što su ulaganja od oko 100.000 kuna. Najzahtjevniji dio posla je kamilicu pobrati na vrijeme, u 20-ak dana kako se ne bi osula. Cijela proizvodnja završava u njemačkoj Martin Bauer grupi – i u poznatoj marki čajeva Lipton.

Od kruške ni 10 posto potreba Prema kalkulacijama Savjetodavne službe, smilja je sve više i pod trajnim nasadima koji do-nose oko pet kilograma cvijeta po grmu, ukupno oko 7-8 tona svježih ili 3,5-4 tone suhih cvjetova po hektaru. Otkupna cijena varira od devet do 22 kn/kg svježeg cvijeta, dok se od proizvodnje ete-ričnog ulja dobiva i 1700 eura po kilogramu, odnosno 8 do 12 kg/ ha. Bilo da je sirovo ili prerađeno, aromatično bilje traženo je kroz farmaceutske proizvode, biljne lijekove, čajeve, alkoholna pića...

Udruženi u zadrugu Domaće blago, požeško-slavonski poljoprivrednici shvatili su i da se grah, kojega godišnje u Hrvatsku uvezemo za više od 10 milijuna eura, itekako isplati. Ove godi-ne grah će zasaditi već na 800 ha. No da li i dovoljno da Hrvati konačno uvide razliku između domaćeg graha i starog iz uvoza, pita se Dragutin Dukić, čelnik zadruge. Kad se na kraju oduzmu svi troškovi, po hektaru je zarada i 22.000 kuna, a prodaju li ga samostalno na tržnici, i dva-tri puta više. Marijan Balić iz Ilače hvali češnjak. S njime je više rizika i financijskih ulaganja, više posla nego s ratarskim kulturama. No ra-čunica je i tu jasna. Ovisno o kanalima prodaje, izračunali smo kako hektar češnjaka donosi i 80-ak tisuća kuna bruto dohotka.

Osjetljivo bobičasto voće, kad je riječ o jagodi, može donijeti i 230 tisuća, a borovnica i 370 tisuća kuna po hektaru. Isplati se i kruška, s kojom Hrvatska ne pokriva ni 10% vlastitih potreba, a donosi oko 28.000 kuna po hektaru, a breskva u priobalju 60-ak tisuća kuna. I orasi i lješnjaci nepravedno su zapostavljeni, dok nam Kristijan Jelaković iz Savjetodavne službe otkriva i sve veću zainteresiranost Hrvata za nasade pitomog kestena koji se šire po Istri te od Siska prema Kostajnici. Većina plantaža je na bazi kultiviranog divljeg kestena. Ta sve popularnija, k tome i bezglutenska voćka, traži manja ulaganja od jabuke, u puni rod dolazi tek u 15. godini, ali je u konačnici i dobit veća – oko 80 tisuća kuna po hektaru.

>> Ovo je jedna od najljekovitijih biljaka, a imate je u svom dvorištu

Ključne riječi

Komentara 3

Avatar mrtvu majku komunističkuu usta
mrtvu majku komunističkuu usta
22:09 22.05.2016.

lakše upisat sociologiju ili komunikologiju ili političke nauke pa bit komunistička propalica koja u najgorem slučaju završi na naplatnoj kućici auto-ceste....glavno je ne naradit se i nemat djecu tako da možeš s minimum truda dobro nabijat vlastitu guzicu i da ti drugi daju novaca

DH
dalibor.hren
18:04 21.05.2016.

Kad se nakrkam graha, cijeli stan je samo moj!

Avatar Linux
Linux
21:17 22.05.2016.

gospodjo jolanda, moliti cu vas da ne serete kvake! pokrenuti biznis je malo vise od ovako jednog besmislenog clanka. da ne bi dosli do onoga istog, kada su se nudili krediti ljudima za besmislice kao sto su bili plastenici za uzgajanje cherry rajcica. novinar ste ili zelite to biti, stoga vas molim da pripazite na svoje clanke.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije