40 godina kasnije

Afrički simbol bijede, gladi i bolesti kao tema mladim buntovnicima

'baifra01_nnn_kul_051010'
'DARKO BAVOLJAK'
05.10.2010.
u 15:20

Galerija Klovićevi dvori do 14. studenoga predstavit će aktivnosti likovne grupe Biafra koja je sve do danas obilježena kontroverzama

Što je Biafra? Kako je došlo do toga da se u Zagrebu formirala umjetnička Grupa Biafra, odgovorit će dosad najveća izložba djela sudionika te skupine od kojih su mnogi aktivni i danas, četrdeset godina poslije prve izložbe održane u Studentskom domu Moše Pijade na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu. Bio je to jedan sirotinjski radni i smještajni prostor ondašnjih studenata Akademije koji su, u tom siromaštvu, sami sebi bili najsličniji jadnicima iz afričke zemlje Nigerije gdje se istočni dio tijekom političnih sukoba tijekom 1967. i 1968. godine odvojio kao Republika Biafra, a stanovništvo je bilo izloženo nezapamćenoj gladi, neimaštini, bolestima. Tako su 1970. godine hrvatski biafranci – Stjepan Gračan, Branko Bunić, Miro Vuco i Ratko Petrić – usporedili svoje studentsko siromaštvo s Afrikom, a u zapuštenom prostoru Studentske poliklinike održali prvu izložbu.

Autorica izložbe Jasmina Bavoljak istražila je aktivnosti Grupe Biafra i dokumentirala njihov rad koji se može vidjeti u Klovićevim dvorima. Uz ove sudionike i članove bili su tu još i Izet Đuzel, Ratko Janjić, Zlatko Kauzlarić Atač, Stanko Jančić, Ivan Lesiak, Rudolf Labaš, Đurđica Zanoški, Emil Tanay, Vlado Jakelić i drugi.

Na tragu hipi-pokreta, biafranci su bili radikalni, brutalni i šokantni u figuraciji, a kritični u stavovima. Uz izložbu je snimljen i prigodni film o članovima grupe. Mnogi su voljeli njihov angažirani rad i stavove, no bilo je i onih koji su osporavali rad nekih članova zamjerajući im prenaglašavanje "ružnih" detalja u figuraciji ljudskoga tijela. Njihova angažirana umjetnost nikoga nije ostavljala ravnodušnim.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije