Kako je belgijski slikar René Magritte (1898.-1967.) realizam i stvari oko sebe pretvarao u nadrealizam pokazat će izložba fotografija slavnoga umjetnika koja se otvara u četvrtak u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt. Šezdeset i jedna fotografija sugerira nam kako je razmišljao poznati slikar koji je fotografski objektiv koristio kako bi obične predmete vidio “drukčije”. Fotografije predstavljaju motive koje je slavni slikar kasnije pretvarao u štafelajne slike koje su obilježile razdoblje nadrealizma.
Prvu izložbu Magritte je imao u SAD-u 1936., a prvu samostalnu u Parizu 1948. godine. Njegova djela izlažu obične objekte u neobičnim okolnostima ili u čudnom kontekstu, dajući im nova značenja. Primjerice, u "La trahison des images“ (varke slika) naslikana je lula koja izgleda kao model za neku duhansku reklamu. Ispod lule je napisao: "Ovo nije lula“, što isprva zvuči kao kontradikcija, ali zapravo nije jer to nije prava lula, nego samo njena slika. U tome se zrcali Magritteova filozofija da bez obzira na to koliko je neki objekt realistično nacrtan, ljudi ga nikada ne mogu percipirati kao stvaran, nego samo njegovu sliku.
"Svaka je stvar misteriozna", "Volim subverzivni humor", "Zaista sam čovjek sa sjevera", neke su od njegovih izjava. Izložba će ostati otvorena do 17. listopada, a pokrovitelji predstavljanja su belgijsko veleposlanstvo u Zagrebu i Ministarstvo kulture RH .