Svjetska praksa uknjižavanja filmskih scenarija u nas je potpuno nepoznata, a tako će, nažalost, najvjerojatnije ostati i nakon najnovijeg pothvata direktora producentske kuće Interfilm Ivana Maloče (u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom) koji je DVD izdanje najvećeg novijeg hrvatskog filmskog hita “Svećenikova djeca” objavio kao dio književnog paketa s tekstom originalne kazališne drame Mate Matišića i scenarijem filma. Iako nedostatak tradicije objavljivanja scenarija može imati svoje racionalno objašnjenje (premalen broj zainteresiranih), dostupnost scenarija može imati veliku (kulturološku) ulogu, a u konkretnom slučaju “Svećenikove djece” stvar je zanimljivija jer nam ne prikazuje samo put od scenarija do filma nego i transformaciju kazališnog komada koja je prethodila scenariju.
Mate Matišić krajem 1990-ih napisao je originalni komad iz kojega je nastala malo poznata splitska predstava premda je već imala uobličen i cjelovit koncept priče o svećeniku koji buši kondome da bi povećao natalitet na otoku. Razlike u drami i scenariju proizlaze dijelom iz temeljne različitosti dviju umjetnosti, ali vidi se gdje je Brešan naveo Matišića na uvođenje “dodatnih vrijednosti”, a to je onaj dio koji u predgovoru ovoj knjizi Jasna Žmak naziva “zrcalom svakodnevnih zbivanja hrvatske realnosti”. Još kad se na to, kao Božjom rukom, upravo uoči premijere filma pojavio skandal zbog zdravstvenog odgoja, stvoreni su svi preduvjeti za novi Brešanov hit.
Naravno da svaki hrvatski film ne zaslužuje ovakvo pakiranje koje može poslužiti dramaturzima, scenaristima, redateljima i svima koje zanima film (u slučaju “Svećenikove djece” i marketingašima), ali povremeno ima kandidata koje bi bilo korisno tako tretirati.