Čak i za one koji su se s pričom romana “Živi pijesak” već sreli – i to u uspješnoj TV seriji na Netflixu – vrijedi preporuka da svakako pročitaju ovu knjigu. Naime, priča je to koja će, nažalost, postajati sve aktualnija u suvremenom svijetu, čije frustracije navode (uglavnom) mlade da pucaju po svojoj okolini, prvenstveno školi.
Roman “Živi pijesak” Malin Persson Giolito (Fraktura, urednik Roman Simić, prijevod Sandra Ljubas, 149 kuna) tematizira masovno ubojstvo počinjeno u elitnoj švedskoj školi koju pohađaju djeca iz najbogatijih obitelji, i čini to kroz formu sudskog procesa. Naime, u učionici u kojoj je počinjen masakr živa je ostala samo jedna djevojka – osamnaestogodišnja Maja, a autorica priču o sudskom procesu toj istoj Maji koja je optužena za sudjelovanje u tom masakru u kojem je ubila dečka i najbolju prijateljicu vraća u prošlost te kroz život povlaštenih srednjoškolaca (u čijim životima sudjeluju i prodavači droge i nimalo povlašteni mladi migrant iz Senegala) zapravo raščlanjuje švedsko društvo i način na koji obilje (ili bogatstvo, kako vam drago) postaje zamjena za sve: od prijateljstva, preko roditeljske ljubavi do zdravog razuma.
Stoga je ovaj roman istovremeno sudski triler, ali i uzbudljiv psihološki triler te ne čudi da je proglašen najboljim švedskim krimićem (2016.) te najboljim nordijskim i europskim krimićem (2018.).
Napetost u ovom romanu ne popušta doslovno do zadnjih stranica na kojima čitatelj doznaje presudu, a kroz priču o srednjoškolcima, njihovim prijateljstvima, ljubavima i autodestrukciji čitamo ne samo priču o njihovim roditeljima, okruženju i društvu u cjelini već autorica tematizira i velike teme suvremenog svijeta: što je pravda, a što istina, jesu li baš svi nevini dok im se ne dokaže suprotno i kakav poguban utjecaj na to imaju moderni mediji. •