Jurica Pavičić, jedan od najčitanijih i najnagrađivanijih hrvatskih književnika i novinara, jučer je u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića održao promociju svojeg novog romana – "Žigice". Mješavinom mediteranskog noira, obiteljskih drama te društvene kronike autor istražuje posljedice katastrofalnog požara na jadranskoj obali.
Inspiracija za roman bio je požar iz 2017. godine, a radnja knjige govori o plamenu na istočnom Jadranu koji je, potaknut orkanskom burom, ugrozio grad Split i spalio planinu. Odani suprug, otac i djed, Mladen Božiković, strastveni je zaljubljenik u planine, a njegovu djedovinu poharao je požar. Za Mladena je ovo puno više od medijske vijesti, a dok policija provodi istragu, koja je po njihovom mišljenju trebala biti brzo zaključena, situacija se pokaže zamršenijom negoli se činila na prvi pogled.
Promociji je prisustvovao i književnik Željko Žarak koji je, poput Mladen Božikovića, zaljubljenik u planine, a s autorom i urednicom proznih izdanja u Stilusu, Adrianom Pitešom, diskutirao je o posebnoj posveti planinama u romanu. Pavičić je u razgovoru istaknuo kako se roman bavi širim društvenim pitanjima te je otkrio svoje motive i proces pisanja. U "Žigicama" je zapravo želio istražiti kako ta stvarna kataklizma počinje.
Urednica Piteša kazala je kako je ovo jedno od najemotivnijih djela koje je Pavičić podijelio sa svijetom, a u njihovom razgovoru, saznali smo što za autora znači pojam “zavičajan pisac”.
- Osjećam se komforno samo kada o svijetu kojim se bavim znam sve: kako ljudi govore, kako izgleda kuća u kojoj žive, gdje obitavaju, što rade i što jedu. U principu, ja sam zavičajni pisac. Ali to su i Faulkner, i Flannery O’Connor, i Andrić. Jako mi je važan i žanrovski efekt i žanrovski užitak. Želim da se moje knjige ne mogu pustiti iz ruke, da budu, kako kažu Amerikanci - “pageturneri” – kaže Pavičić koji je i dobitnik brojnih nagrada za novinarstvo i književnost.
Naglašavajući kako želi izbjeći književne klišeje, autor ističe svoju želju da čitatelji suosjećaju i s negativnim likovima jer to potiče na razmišljanje o ljudskim odnosima, koji su često, vrlo složeni.