Dugometražni igrani film Branka Schmidta "Metastaze" u drugoj polovici travnja očekuje sudjelovanje na zanimljivim filmskim festivalima u Njemačkoj i Velikoj Britanij.
Festival u Njemačkoj počinje već u srijedu, 21. travnja, i održava se u gradu Wiesbadenu. Riječ je o 10. Go East - međunarodnom festivalu srednjoeuropskog i istočnoeuropskog filma. Tako će svoju njemačku premijeru dobitnik Velike Zlatne Arene na 56. festivalu igranog filma u Puli 2009. imati u sklopu glavnog programa konkurencije u kojem će se natjecati s ostalih devet dugometražnih igranih filmova među kojima treba istaknuti dobitnika Srebrnog medvjeda na 60. Berlinaleu, hvaljeni ruski film "How I Ended This Summer" Alexeyja Popogrebskiyja, zatim rumunjski "Medal of Honor" Calina Netzera te najnoviji film srbijanskog redatelja Želimira Žilnika "Stara škola kapitalizma".
Do sada su na festivalu u Wiesbadenu, koji isključivo predstavlja filmove zemalja istočne i srednje Europe, sudjelovali mnogi hrvatski filmovi, a nagrađivani su bili "Armin" Ognjena Sviličića (2007.), "Što sa sobom preko dana" Ivone Juke (2006.) i "Kraj igre", kratki film Petra Oreškovića (2004.). Go East ove godine traje od 21. do 27. travnja.
Dan poslije, u četvrtak, 22. travnja, započinje 10. East End Film Festival u Londonu na kojem će "Metastaze" sudjelovati u sklopu glavnog festivalskog programa. Prikazivanje "Metastaza" na ovom festivalu ujedno je i premijerno prikazivanje filma u Velikoj Britaniji. East End Film Festival jedna je od najvećih londonskih filmskih manifestacija, a osim na recentnu britansku kinematografiju, festival stavlja naglasak i na filmove istočne Europe i Azije. Ove godine festival traje od 22. do 30. travnja.
Glavne uloge u Schmidtovu filmu, nastalom prema istoimenom romanu Ive Balenovića i scenariju Ognjena Sviličića, tumače Rene Bitorajac (dobitnik Zlatne arene za najbolju glavnu mušku ulogu na Festivalu igranog filma u Puli 2009.), Franjo Dijak, Rakan Rushaidat, Robert Ugrina, Jadranka Đokić i dr..
Film je nastao u produkciji Telefilma iz Zagreba u suradnji s Hrvatskom radiotelevizijom, Refresh Production (Bosna i Hercegovina) i Lux filmom (Srbija).
Film je fenomenalan. Nema veze sa stigmatiziranjem branitelja već realno prikazuje jedan sloj našeg društva htjeli to neki priznati ili ne. To nije naš specifikum već se takvih likova može naći svugdje po svijetu.