Razgovor

Ne bih se zvao umjetnikom mješavina glazbe

Maksim Vengerov
arhiva
13.08.2012.
u 19:29

Ako svirate iz srca, imate sjajnu tehniku i znate komunicirati s publikom – tada je vaša glazbena poruka jaka i vrijedna ljudima do kojih dolazi, kaže virtuoz

Pravo je zadovoljstvo slušati i gledati Maksima Vengerova, 37-godišnjeg ruskog virtuoza na violini i dirigenta, kako svira na svom skupocjenom instrumentu kristalnoga zvuka Kreutzer Stradivarius iz 1727. godine. Maestro Vengerov je i profesor na nekoliko uglednih sveučilišta, član najprestižnijih glazbenih društava, nagrađivan umjetnik čiji su koncerti uvijek rasprodani, a uza sve to od 1997. godine radi i kao UNICEF-ov ambasador dobre volje. Upravo to mu je znatno izmijenilo život, otkrio nam je maestro Vengerov u nedavnom razgovoru koji smo vodili u Marseilleu gdje je sudjelovao na svečanosti krštenja broda “Divina” MSC Krstarenja:

Obraćamo se svoj djeci

– Rad za UNICEF, za djecu, izmijenio je moj život na mnogo dobrih načina i oplemenio me kao osobu. Kao glazbenik svirao sam po cijelom svijetu, ali tek mi je rad s UNICEF-om omogućio da sviram ne samo u privilegiranom društvu, za ljude koji si mogu priuštiti posjećivanje koncerata klasične glazbe, već i za ljude koji žive u udaljenim i siromašnim zajednicama diljem svijeta. Tako sam svirao za djecu u Tajlandu, u južnom Sudanu, Ugandi i u brojnim drugim zemljama, često i u vrijeme trajanja sukoba, a bio sam i u vama susjednoj Bosni i Hercegovini, u Srbiji i na Kosovu, gdje sam koncert održao za obje strane. Unikatnost je UNICEF-ova rada da on nije pod utjecajem politike, mi se obraćamo svoj djeci, bez obzira na vjeru, naciju, rasu ili pripadnost političkoj opciji.

Nakon pune četiri godine stanke u sviranju i posvećenosti isključivo dirigiranju, nedavno ste se ponovno vratili violini. Koliko koncerata namjeravate održati i je li na vašem popisu i koncert u Hrvatskoj?

U ožujku sam, primjerice, održao više od 20 koncerata s osam različitih programa, i kao violinist i kao dirigent. Svakako namjeravam ponovo doći i u Hrvatsku, gdje sam već svirao u Zagrebu i u Dubrovniku. Ali, svijet je velik, a ja želim posjetiti što više mjesta i krajeva.

Miješanje utjecaja

I sami ste se više puta otisnuli i u druge glazbene vode izvan klasike. Kako komentirate trend spajanja klasične glazbe s drugim glazbenim stilovima?

Glazba je univerzalna umjetnost i bez obzira na to koji stil svirate, ako svirate iz srca i imate odličnu tehniku, ako ste pronašli način za dobru komunikaciju s publikom, ako je vaša poruka jaka, a njezin sadržaj publici vrijedan i prihvaćen, ta je muzika sjajna. Moram reći da u našem svijetu globalizacije u kojem istok susreće zapad, a sjever jug, sve je više miješanja i različitih utjecaja u glazbi. Da, i ja sam dosta eksperimentirao i unutar i izvan svog područja klasične glazbe. Osim klasičnih instrumenata svirao sam i instrumente iz razdoblja baroka, a okušao sam se i u sviranju jazz i rock-glazbe. Pa ipak, ne bih se nazvao umjetnikom glazbenih mješavina. Ja prije svega reprezentiram sjajnu tradiciju klasične glazbe koja korijene vuče tri stoljeća unazad.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije