Prije dvije godine, u sezoni u kojoj je najvažnija hrvatska koncertna dvorana slavila 40. rođendan, jedan od dragulja ciklusa Lisinski subotom bio je nastup Češke filharmonije pod ravnanjem maestra Jiřija Bělohláveka.
S njima je tada nastupio i ruski pijanist Nikolaj Luganski, a na programu su bili sami hitovi klasične glazbe, što češki, što ruski. Publika je napunila dvoranu do posljednjeg mjesta i bila oduševljena na onaj način koji organizatorima šalje jasnu poruku: dovedite nam ih opet.
Uprava Lisinskog imala je uho i za sjajno muziciranje prvog češkog orkestra i za želje svoje vjerne publike: orkestar Češke filharmonije ponovo nastupa u Zagrebu ove subote, 27. veljače.
Češka filharmonija jedna je od najvažnijih kulturnih institucija svoje zemlje. Orkestar velike i slavne tradicije, u kojoj su čak i praizvedbe Mahlerovih simfonija pod ravnanjem samog skladatelja, diči se plemenitošću zvuka svih svojih dionica.
Za posljednje američke turneje New York Times je pisao: tako zvuči Istočna Europa, u svom najboljem izdanju. Da biste u redovima glazbenika Češke filharmonije izbrojili strance dovoljni su vam prsti jedne ruke. Nije to znak zatvorenosti i diskriminatorne politike zapošljavanja, objašnjavaju članovi orkestra, nego ogromne konkurencije i kvalitete samih čeških glazbenika koji dolaze s deset konzervatorija koliko ih ima ta zemlja.
U tu se priču uklapa i maestro Jiři Bělohlávek, danas prvo češko ime u svijetu velikih dirigenata. Kada su se glazbenici orkestra 1991. u potrazi za šefom-dirigentom okrenuli prema zapadu i izabrali njemačkog maestra Gerda Albrechta, Bělohlávek je s njima prekinuo svaku suradnju i nastavio raditi s konkurentskom Praškom filharmonijom, a potom napravio veliku svjetsku karijeru s bazom u Velikoj Britaniji.
Pod vlastitim uvjetima, među kojima je bilo i povećanje plaća glazbenicima, vratio se u Češku filharmoniju 2012. i za kratko vrijeme vratio orkestar na stare staze svjetske slave. Tako će na ovoj turneji koja ih ponovo dovodi u Zagreb, orkestar Češke filharmonije nastupiti i u bečkom Konzerthausu. U međuvremenu je maestro Bělohlávek s Češkom filharmonijom završio veliki diskografski projekt Dvořák, vrativši orkestru auru najautentičnijih i najkompetentnijih tumača simfonijske glazbe najvećeg češkog skladatelja.
Iz tog opusa ovaj put ćemo u Lisinskom čuti jedno od rjeđe izvođenih majstorovih djela, Šestu simfoniju u D-duru, op. 60., kao i Dvořákovu koncertnu uvertiru Otello. A s obzirom na poviješću opterećene češko-ruske odnose, znakovito je da i ovaj put, osim Dvořáka, češki glazbenici ponovo donose dragulj ruske glazbene literature, Klavirski koncert u b-molu Čajkovskog u kojem će solist biti američko-židovsko-ruski pijanist, pobjednik Rubinsteina, Kirill Gerstein. Kulturni Česi znaju da je glazba iznad svih granica.