Split

Splitska promocija knjige "Država i njezino kazalište"

Snježana Banović, Država i njezino kazalište
arhiva
06.08.2012.
u 13:42

Predstavljaju je Velimir Visković i Dražen Lalić, a ondje će biti i autorica koja je tri godine istraživala opsežnu povijesnu građu pišući doktorsku disertaciju

Nakon predstavljanja u svibnju na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, knjiga Snježane Banović "Država i njezino kazalište" promociju će imati i na 58. Splitskom ljetu u utorak 7. kolovoza na Carrarinoj poljani s početkom u 21 sat. Predstavljaju je Velimir Visković i Dražen Lalić, a ondje će biti i autorica.

 Knjiga je nastala kao rezultat opsežnih proučavanja povijesne građe o Hrvatskom državnom kazalištu od 1941. do 1945. poduzetih u sklopu izrade autoričina doktorskog rada. "Kazalište je zrcalo svakoga društva, a za sistematiziran sustav NDH najveće nacionalno kazalište imalo je prosvjetiteljsku ulogu za promicanje poruka o novom preporodu hrvatske kulture“, rekla je u Snježana Banović. "Osim na unutarnjem planu, gdje je pozornica zagrebačkog HNK bila mjesto s kojega su se slale poruke o novom etičkom poretku i političkim idejama Ante Pavelića, to kazalište imalo je zadaću promicati hrvatsku kulturu u inozemstvu kao zapadnjačku, blisku germanističkoj i talijanskoj, te se izdvojiti iz konteksta balkanske i srpske regije“, ustvrdila je Banović.

 Autorica je istražila fondove i zbirke Hrvatskoga državnog arhiva i Državnoga arhiva u Zagrebu te arhiva Zavoda za teatrologiju HAZU i NSK. Obradila je i brojne ostavštine glumaca, redatelja te ostaloga kazališnog osoblja, a proučila je i komentirala postojeću teatrološku literaturu, publicistiku i političku historiografiju koja dotiče to razdoblje.

U knjizi je istražen niz dosad nepoznatih događaja u četverogodišnjem razdoblju djelovanja središnjega kazališta NDH, koje je unutar strogog ustaškoga koncepta trebalo biti nositeljem novoga duhovnog i materijalnog preporoda hrvatske kulture. Prikazuje i sudbine istaknutih pojedinaca unutar tog kazališnog korpusa, čije je doprinose potpuno zasjenilo kasnije ideološko uvrštavanje cjelokupne ustaške kulturne produkcije u područje nedostojno znanstvenog proučavanja.

Dok se, zahvaljujući filmu Branka Ivande, zna kako je završila dječja glumačka zvijezda HNK Lea Deutsch, manje su poznate sudbine ostalih kazalištaraca koji su bili nepodobni za taj totalitarni režim. Banović je svoju knjigu posvetila upravo četvorici od njih, mladim glumcima Veljku Iliću, Vojku Kaviću, Radi Sladiću i Ivanu Štrku, koji su streljani zbog svojih uvjerenja.

Stoga se ova knjiga čita ne samo kao vrijedan znanstveni prilog istraživanju jednog slabo istraženog područja naše kulturne i političke povijesti nego i kao impresivna rekonstrukcija cjelokupnoga društvenoga života u razdoblju NDH.

Odlomke iz knjige čitat će glumci Matija Kačan i Marija Šegvić.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije