Koliko traje život jedne kazališne predstave? Umire li ona sa zadnjom izvedbom ili dalje živi u sjećanjima, u glavama gledatelja? Na ta pitanja odgovara redatelj Saša Božić svojim projektom “Skup: Igre”, prvom dramskom premijerom na ovogodišnjim Dubrovačkim ljetnim igrama koju će publika premijerno vidjeti u subotu 21. srpnja.
Izetove ruke
Projekt je to ostvaren u suradnji s Art radionicom Lazareti i igrat će se u tamošnjem dvorištu. Redatelj priča kako je godinama slušao o zlatnom dobu Igara i legendarnim predstavama. Stoga je prva ideja za ovaj novi Skup bila napraviti predstavu kao rekonstrukciju sjećanja. Saša je dao oglas u novinama i molio ljude da mu se jave. Javilo ih se dvadesetak, ali nitko od njih nije prošao na trik-pitanjima.
– Tada sam shvatio da kazališna predstava u glavama ljudi živi kao nešto što nema nužno veze sa stvarnošću – priča Saša Božić, i dodaje:
– Mnogi su mi tako pričali o rukama Izeta Hajdarhodžića, ali nitko nije znao kakva je glazba bila u predstavi ni kako je točno počinjala. Da bi stvar bila gora, ne postoji snimka tog legendarnog Skupa, koji je bio i početak ambijentalnog teatra u Dubrovniku. Postoje samo isječci, desetak zabilježenih minuta, i stoga je ovaj novi “Skup: Igre” zapravo priča o Dubrovniku, njegovoj prošlosti, sadašnjosti, ali i budućnosti jer junaci svoju priču završavaju 2045. godine.
Priča je to i o odnosu grada i Igara, danas i nekada, glumci igraju ispred platna na kojem se vrte sjećanja o Skupu, a tako se pokazuje i kakav potencijal taj tekst ima danas.
Rašivenost tema
– Predstava je dosta “rašivena”. Šest je ili sedam tema: Izet, grad i Igre, djeca... – priča Saša Božić i objašnjava kako je predstava prije bila toliko važna i cijenjena da su se djeca igrala Skupa.
Tada je Spaić rekao svom glavnom glumcu da gleda tu djecu i Izet Hajdarhodžić je neke od dječjih teatarskih “rješenja” unio u predstavu, stalno gradeći svoj lik.
I zato je danas dok gledamo tih nekoliko isječaka koji su ostali, sve djeluje dječji razigrano i pomalo infantilno.
Novi Skup su: Petra Hrašćanec, Doris Šarić-Kukuljica, Nataša Dangubić, Nataša Kopeč, Vili Matula, Silvio Vovk, Dado Ćosić, Ivan Grčić, Marko Jastrevski i Dubrovčani.