U Maslenici, mjestu u općini Jasenice, jučer je otvorena izložba slika i skulptura nazvana “Trinaest umjetnika”, koja okuplja likovnjake različitih generacija i stilova, među kojima su Ana Marija Botteri, Željko Lapuh, Mladen Legin, Tihomir Lončar, Slaven Miličević, Ivka Nekić, Hrvoje Marko Peruzović, Dimitrije Popović, Igor Rončević, Milo Sakač, Stipe Sikirica, Zvonimir Šepat i Antun Boris Švaljek. Zajedničko im je što u svojim radovima, koji će potom završiti u monografiji, tematiziraju vojno-redarstvenu operaciju Maslenica, koja je postala jedna od ključnih prekretnica u Domovinskom ratu.
– Umjetnost se umnogome povezuje sa životom, s događajima koje umjetnici interpretiraju sukladno svojim poetikama: s poštivanjem činjeničnog i utkanom slobodom likovnog izraza pojedinog autora. Takav pristup dovodi do motivske širine u rasponima stilistika, od primjera realistične marnosti, uprizorenja asocijativnog karaktera do ostvarenja na granici apstraktne slike. Većina djela nastala je uglavnom 2022. godine ili s manjom ili većom vremenskom distancom od same vojne operacije. Nije bila namjera prenaglašavati dokumentarnu stranu događaja, već pokazati umjetničku zbilju u djelima potaknutu sjajno provedenom akcijom. Možda zvuči pretenciozno, no postoji prizvuk srodnosti s ugođajnosti sakralnih tema nepresušne privlačnosti, obogaćenog dojma u silnicama plemenitosti srca. A opori velebitski krajolik, plavetnilo mora, elegantna konstrukcija most(ova) kao motivi su i više od svojih slikovitih adresa i darovi su dragog hrvatskog prostora – napisao je u predgovoru povjesničar umjetnosti Stanko Špoljarić.
Operacija Maslenica, čija će se trideseta obljetnica službeno obilježiti 22. siječnja 2023. godine, značila je oslobađanje prostora Novskog ždrila i otvorila mogućnost mnogo praktičnijeg povezivanja hrvatskog sjevera i juga. Ta je akcija imala je važnu ratnu ulogu, ali i simboličnu vrijednost koja se posebno pamti u podvelebitskom kraju.