Najpoznatija norveška slika, "Krik" autora Edvarda Muncha prije točno 27 godina pronađena je u hotelu u gradu Asgardstrandu, 65 kilometara udaljenom od Osla gdje je tri mjeseca ranije nestala iz muzeja.
12. veljače 1994. slika je ukradena, a da bi se krađa izvela bilo je potrebno manje od minute. U samo 50 sekundi dvoje provalniha razbilo je prozor Nacionalne Galerije, prerezalo žicu na kojoj je bila obješena slika i ostavili poruku "tisuću puta hvala na lošem osiguranju", prenosi History. Norveška Vlada pripremila je i otkupninu u iznosu od jednog milijuna dolara, ali je odbila platiti zbog manjka dokaza da ucjenjivači koji su zatražili otkupninu stvarno jesu oni koji su ukrali kultni Munchov "Krik".
Dvije godine nakon pronalaska slike, u siječnju 1996., četvorica muškaraca osuđena za krađu. Među njima je bio Paal Enger, muškarac koji je već 1988. osuđen zbog krađe Munchovog "Vampira", također u Oslu.
"Krik" se prvotno zvao "Očaj", a ova slika spada u najprepoznatljivija svjetska djela. Kao što je slučaj i s drugim djelima iz serije "Friz života", Munch je napravio nekoliko verzija ovog djela. Jedna verzija bila je ukradena i pronađena 1994., najpoznatija verzija nestala je 2004., a pronađena 2006., a jedna se varijacija Krika nalazi u rukama privatnog kolekcionara.
Norveški slikar Edvard Munch tipičan je predstavnik ekspresionizma u slikarstvu. Opisuje se kao nespokojan i pomalo morbidan pesimist koji svoja tmurna raspoloženja prenosi na platno, a vjeruje se i da je bolovao od bipolarnog poremećaja. Stilski pravac ekspresionizam najviše se očitovao u likovnoj umjetnosti i književnosti, a za osnovni cilj ima iznijeti unutarnje stanje autora, uglavnom pesimistično i katastrofično. Crne misli nastale su pod utjecajem Prvog svjetskog rata