Uspjeh neke izložbe u prvom redu ovisi o izloženim djelima, ali puno toga krije se i u samom postavu izložbe. I dok se kod nas još muku muči kako osvijetliti neku izložbu, u svijetu je sasvim uobičajeno da upravo postav od velikih umjetničkih djela napravi – čistu senzaciju. Upravo takva je izložba "Viva Frida Kahlo" koja svakom posjetitelju pruža priliku da doslovno zakorači u svijet velike meksičke slikarice.
Riječ je o spoju odlične umjetnosti, ali i najmodernije tehnologije, a izložba je nakon njemačkog Hamburga sada stigla i u nama mnogo bliži Beč. U fokusu su neka od najpoznatijih djela ove umjetnice, počevši od njezinih autoportreta koji govore o fizičkoj boli s kojom se nosila gotovo cijeli svoj život, a oko svake slike izgrađen je svijet Fride Kahlo, i to zahvaljujući virtualnoj stvarnosti pa su tako slike s pomoću svjetlosnih instalacija višestruko povećane.
Te su instalacije projicirane na tisuću kvadratnih metara zidova, od kojih su neki dugi 24 metra i visoki 5,5 metara, a neke se projekcije prostiru i na podovima izložbenog prostora bečke Marx Halle. Naglasak je posebno stavljen na "Casu Azul" u Coyoacánu, roditeljski dom slikarice u Meksiku, gdje se mlada Frida oporavlja od ozljeda zadobivenih u teškoj prometnoj nesreći i tamo nepomično ležeći na krevetu počinje slikati. Ova je izložba istovremeno i audioiskustvo jer je prati pomno odabrana glazba, kao i odabrani citati iz autobiografskih zapisa same umjetnice. Zbog toga se posjetiteljima čini kao da će i ona sama u jednom trenutku iskrsnuti pred njima, sputana šipkama kojima su liječnici pokušavali izravnati i iznova sastaviti njezino ranjeno tijelo.
Izložba se može razgledati svaki dan, datum zatvaranja još nije objavljen jer ovisi o interesu posjetitelja, a sigurno je da će se moći razgledati tijekom lipnja i srpnja. Adresa Marx Halle je Karl-Farkas-Gasse 19, izložba je otvorena i radnim danima i vikendom od 10 do 21 sat, a ulaznice, čije se cijene kreću od 22 eura, mogu se nabaviti i putem interneta.
Malo bi bolje trebalo provjeravati izvore.