Izložba Dunava Rendića

Zaboravljeni splitski slikar i boem dobio svoje mjesto pod suncem

Ivo Čagalj/Pixsell
27.12.2022.
u 10:10

Poznatiji po boemskom životu i slavnom ocu, kiparu Ivanu Rendiću, Dunav Rendić bio bi zaboravljen da nije bilo truda dr. Gorana Grubišića čija je monografija polazišna točka za Rendićevu izložbu u Galeriji Vidović

U Galeriji Vidović u Splitu do 26. veljače može se razgledati zanimljiva izložba pod nazivom "Dunav Rendić – slikar i boem" koja prvi put predstavlja opus zaboravljenog, a nekada popularnog slikara, sina puno poznatijeg oca, slavnog kipara Ivana Rendića.
Izložbom je predstavljen samo dio njegova opusa nastao u međuraću koji se najvećim dijelom nalazi u privatnom vlasništvu, zapisale su, uz ostalo, u sadržajno bogatom katalogu izložbe mlade i nadarene autorice Sandi Bulimbašić i Darija Alujević.

Dunav Rendić ili, kako su ga u Splitu zvali, Dunaj rođen je 1880. godine, a njegov slikarski opus i životni put danas je u većoj mjeri poznat zahvaljujući entuzijazmu i istraživanju liječnika dr. Gorana Grubišića koji je prije četiri godine objavio i monografiju "Dunav Rendić ili kako je jedan liječnik uspio istražiti životni put i stvaranje zaboravljenog hrvatskog slikara". Upravo ta monografija bila je polazišna točka za izložbu, hvalevrijedan rad i trud splitskih autorica jer mnogi su ostali ugodno iznenađeni izloženim radovima u Galeriji Vidović. Glavninu izloženog Rendićeva opusa tako čine pejzaži i maritimni prikazi, ali posebno je zanimljiv njegov autoportret, boema poluduge kose, s crnim šeširom na glavi u dugom kaputu i s cigaretom u ustima...

Ono što se o Dunavu Rendiću uvijek naglašava njegov je boemski život zbog kojeg je i manje poznat po slikarskom umijeću. Točnije, zbog kojeg su mu siromaštvo, glad i alkohol obilježili zadnje godine života. Nepoznata je njegova slikarska naobrazba, iako se priča da je završio akademiju u Veneciji. Najveći broj Rendićevih sačuvanih djela nastao je u Splitu u kojem se družio i prijateljevao sa sebi sličnim umjetnicima i boemima među kojima su bili Ivan Mirković, Ivo Sikavica i Tin Ujević.

Unatoč tome što je bio osobenjak, nedvojbeno je da je bio i umjetnik kista. Apsolutno svjestan okruženja malograđanštine u kojem je živio, zapisao je: "Radio sam i ja nekad slike koje su u umjetničkom pogledu stajale na mnogo višem nivou. Ali za te slike nisam mogao da nađem kupca. Danas radim po šablonu. To se mnogo lakše proda!" 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije