zagreb film festival

Zagreb film festival: Od mirne romanse do pedofilije

'ZFFtakeshelter_nnn_kul_1110'
Foto: ''
1/11
15.10.2011.
u 13:00

Jak je kontrast između trijumfa malog domaćeg "Marijine" i promašaja razvikanog "Još sam tu"

Projekcijom sjajnog, ali vrlo nasilnog britanskog filma "Tiranosaur" Paddyja Considinea počinje Zagreb film festival, koji će u osam festivalskih dana na pet lokacija publici predstaviti devedeset igranih i dokumentarnih filmova. Osim zaista vrlo dobrog glavnog programa, festival predstavlja i niz popratnih programa koji bi trebali zadovoljiti različite gledateljske afinitete. U programu Velikih 5, fokusiranom na novosti iz produkcijski najjačih europskih zemalja, zanimljiva je crna francuska komedija o talačkoj krizi "Zadnji kat lijevo" nagrađena na Berlinaleu, te autobiografski "20 cigareta", kojim Aureliano Amadei govori o traumatičnom i gotovo fatalnom iskustvu iz ratnog Iraka.

Oteli ga talibani

Osobnim ratnim iskustvom, ali u dokumentarnoj formi, bavi se i film "Talibani iza maske" novinara Paula Refsdala, čija je ekskluzivna reportaža iz Afganistana završila njegovom otmicom. U dokumentarnom programu ističu se i čak dva filma na samoj granici dokumentarnog, odlični domaći "Marijine" i nažalost promašeni "Još sam tu: izgubljene godine Joaquina Phoenixa". Ova dva filma dobro je promatrati skupa jer pokazuju kako produkcijski uvjeti i zvjezdana postava nisu baš nikakva garancija kvalitete, pa čak ni duhovitosti u žanru koji parodira vlastitu formu. "Marijine" Željke Sukove i njene sestrične Nine Violić snimljene su u gerilskim uvjetima i samo jednom danu, kao posveta pokojnoj baki. Usprkos, ili upravo zahvaljujući tim ograničenjima, Sukova je isporučila bizaran, svjež i duhovit film koji je na kraju privukao veliku međunarodnu pozornost prikazivanjem na Hot Docsu, u Karlovym Varyma i na nizu drugih festivala.

S druge strane tu je "Još sam tu", pompozno najavljivana i u detalje razrađena spačka Joaquina Phoenixa i njegova šurjaka Caseya Afflecka, u kojem se pojavljuju P. Diddy i druge velike svjetske zvijezde šoubiznisa, a koji je čitav izgrađen na tragično glupom pokušaju da nas uvjeri kako je Phoenix poludio, pustio bradu i okrenuo se karijeri repera. U dokumentarnom programu gledat ćemo ukupno 16 filmova, među kojima i "prave" dokumentarce o Luki Ritzu ("Oblak" Miroslava Sikavice), studentskoj blokadi Filozofskog ("Zemlja znanja" Saše Bana) i Plavom orkestru ("Orkestar" Pjera Žalice.

Jedan od tradicionalno najzanimljivijih programa festivala, "Kockice" na kojima se predstavljaju kratki filmovi mladih domaćih redatelja, ove je godine mnogo manjeg opsega zbog festivalskih pravila koja zabranjuju reprizna prikazivanja. Velik dio studentske produkcije završio je, naime, ljetos u Puli, koja se napokon okrenula i mlađim generacijama. U "Kockicama" ćemo zato gledati samo osam filmova.

Pornići u Plesnom centru

Kratka konkurencija donosi ukupno deset filmova, među kojima dva iz regije. Srpski "Dont brejk maj turbofolk hart" ljubavna je priča o beogradskoj pevaljci koja se zaljubljuje u mladog kustosa, homoseksualca. Bosanski "Mali borci" ratna su priča o djevojčici ustrašenoj pucnjavom koju braća uvjeravaju da rat nije stvaran, zbog čega ona nenamjerno dovodi obitelj u opasnost. Osim njih, u kratkoj selekciji izdvajaju se canneski pobjednik "Prijelaz" te višestruko nagrađivani poljski "Uspavaj me pjesmom" i irski "Duhovi".

Na treba zanemariti ni popratne programe, u kojima se ponovno kriju prave filmofilske poslastice.

Selekcija Moj prvi film – Danska predstavlja debitantske filmove nekih od najvećih europskih redatelja današnjice, poput Larsa von Triera, predstavljenog s čak dva rana filma, i Nicolasa Winding Refna s kultnim filmom "Pusher".

Mnogo pažnje privući će i program Seksualna edukacija na filmu, u sklopu kojeg se prikazuje pet filmova, među kojima i legendarni danski "Hopa cupa u krevetu" iz 1976. godine, ali i edukativni filmovi "Ikina sudbina" i "Endemični sifilis" snimljeni 1933. godine u Širokom Brijegu, Posušju i Mostaru, a u produkciji Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar iz Zagreba!

Suradnja s međunarodnim filmskim festivalom u Rotterdamu u program ZFF-a donijela je selekciju "crvenih westerna", snimanih u Istočnoj Europi 1960-ih i 1970-ih godina, što je dobra prilika za nostalgični izlet starijih posjetitelja i edukaciju onih mlađih o bizarnom filmskom žanru koji je obilježio djetinjstvo njihovih roditelja.

Tu su, naravno, i festivalski tulumi, tri posebne projekcije, zatim Bibijada, program za najmlađe, te jedna mala filmska ekskluziva – premijera filma "Opasna metoda" Davida Cronenberga sa zvjezdanom glumačkom postavom, koja se prikazuje izvan konkurencije u glavnom programu.

Ključne riječi

Komentara 2

DU
Deleted user
08:18 17.10.2011.

A kaj je to \"Zagreb film festival\". Na terom je to jeziku?

LI
liskovaca
15:03 17.10.2011.

na ovakvim festivalima pobjeđuju filmovi koji promiču homoseksualce ili filmovi o tužnim židovskim pričama!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije