Muzej grada Zagreba i ove godine nastavlja s projektom Fotografija i mladi. U suradnji s Centrom za kulturu i informacije Maksimir raspisan je pozivni natječaj s temom Zagrebački trgovi, na koju su se odazvali učenici od 4. do 8. razreda osnovnih škola grada Zagreba. Po izboru Prosudbene komisije najbolje fotografije izložene su na prigodnoj izložbi, a ona se otvara u četvrtak 16. prosinca u 13 sati u Muzeju grada Zagreba.
Ovogodišnja akcija obrađuje zagrebačke trgove kao javne prostore i mjesta okupljanja njegovih građana. Današnji glavni i najpoznatiji zagrebački trg – Trg bana Jelačića – svoju ulogu dobiva davne 1631. godine, kada je na njemu održan prvi sajam. U to je vrijeme nazivan Harmica. U 19. st. razvoj industrije u Europi uzrokuje migraciju seoskog stanovništva u gradove pa gradovi bilježe ubrzan tempo građevinske izgradnje. U Zagrebu se javni i gospodarski život s Gradeca seli u podgrađe, a bogati trgovci počinju izgradnju velebnih kuća u Ilici i oko trgovišta. Tada se Harmica od sajmišta preoblikuje u pravi gradski trg koji od 1866. god. dobiva ime Trg bana Josipa Jelačića. Svoju današnju ulogu u društvenom životu grada preuzima 1850. godine sjedinjenjem svih naselja u jedinstvenu upravnu cjelinu Slobodni i kraljevski grad Zagreb.
U tom razdoblju nastaju i trgovi koje danas znamo pod imenom Britanski trg, Ilirski trg, Trg Nikole Šubića Zrinskog, Trg Josipa Jurja Strossmayera, Trg kralja Tomislava, Trg maršala Tita, Trg Petra Preradovića i dr. Svojom pozicijom i izgledom oni daju prepoznatljiv okvir današnjem Zagrebu. Širenjem grada u 20. stoljeću i nastajanjem novih gradskih četvrti grad je dobio brojne trgove na kojima se nalaze ustanove značajne za život tih četvrti: škole, općine, zdravstvene ustanove, kulturno-umjetnička društva, tržnice i drugo. I danas su ti trgovi zadržali svoju osnovnu ulogu okupljanja građana, samo što su ta okupljanja prilagođena suvremenom načinu života pa se i danas na njima odvijaju javna događanja kao što su koncerti, promidžbeni sajmovi, politički skupovi i drugo.
Zadaća učenika u okviru ove akcije bila je istražiti trgove u središtu grada i u četvrti u kojoj žive, a svoja otkrića i dojmove zabilježiti fotoaparatom. Učenici zagrebačkih osnovnih škola snimali su na trgovima zgrade, njihova pročelja, detalje, spomenike, ljude i događanja; fotografije s motivima iz svakodnevice: gradsku vrevu, užurbanost, prometnu gužvu, parkove i drugo te na taj način iščitavati grad kako ga vide kao autori.