Vožnja po groznim vrućinama i suncu noćna je mora mnogih vozača, pogotovo ako u automobilu nemaju klima-uređaj. A mnogi upravo po najvećim vrućinama idu na godišnje odmore i satima putuju do svog odredišta.
Velika vrućina nije samo nešto što smanjuje ugodu u vožnji, već može ugroziti i sigurnost jer, prema nekim istraživanjima, vozači u takvim uvjetima sporije reagiraju.
Srećom, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste vožnju po suncu koje prži sve pred sobom učinili barem malo podnošljivijom.
Voda, voda, voda
Ponesite dovoljno vode sa sobom kako ne biste završili dehidrirani. Voda je vaš veliki saveznik u borbi protiv vrućine.
Otvorite prozore prije paljenja klime
Klima-uređaji jako su korisni, ali ih treba pravilno koristiti kako bi se iskoristio njihov puni potencijal. Dobro je otvoriti prozore oko 30 sekundi prije paljenja klime kako bi se prvotni udar vrućine raspršio sam od sebe.
Ventilator
Ako vaš auto nema klimu, možete nabaviti ventilator na solarni pogon koji izbacuje vrući zrak iz automobila. Treba napomenuti da zatamnjena stakla mogu otežati rad ovakvih ventilatora.
Mokre krpe preko ventilacije
Još jedan "hack" za one koji nemaju klimu u autu: stavite mokre krpe preko otvora ventilacijskog sustava kako bi zrak koji puše kroz njih bio hladniji.
Led
I ovo može biti korisno rješenje za one bez klime. Stavite nekoliko kocki leda u plastičnu posudu na pod kako biste malo rashladili atmosferu.
Koristite sunčane naočale
Sunčane naočale nisu samo modni dodatak, već mogu učiniti vožnju sigurnijom. Manje će vam smetati sunce i bolje ćete vidjeti cestu.
Koristite štitnik za sunce
Kad ne vozite, postavite štitnik na vjetrobran. Tako sprečavate da sunce ošteti interijer automobila, a i upravljač vam neće biti strašno vruć kad ponovno sjednete za njega.
Ručnici nisu samo za brisanje
Čak i ako koristite štitnik, nije loše prekriti upravljač ručnikom kako bi ostao hladan kad se vratite u auto. Kad ne vozite, na sjedala možete staviti deku, pogotovo ako su od kože ili sličnih materijala koji se mogu strašno zagrijati.
Pazite na djecu
Ako putujete s djecom, uzmite u obzir da njima vrućina pada još teže nego vama. Ponesite im igračke ili nešto slično što će ih držati zabavljenima kako bi im vožnja brže prošla i kako vas ne bi ometali. Nipošto ih nemojte ostavljati same u autu na suncu, čak i ako su prozori spušteni ili je uključena klima. Tjelesna temperatura djece može se povećati tri do pet puta brže nego kod odraslih.
Pregrijavanje
Vrućina ne smeta samo vozačima već i samom autu. Redovito provjeravajte temperaturu i pobrinite se da auto ima dovoljno rashladne tekućine.
Gume
Vrućina povećava mogućnost od puknuća guma, pogotovo ako su već dosta istrošene. Redovito provjeravajte pritisak i potražite eventualna oštećenja. Ako vozite prikolicu, ne zaboravite provjeriti i gume na njoj.
Parkirajte u sjeni ili u garaži
Ovo je prilično logično. Parkiranje u sjeni, ili još bolje – u garaži, najbolja je opcija, čak i ako morate malo dulje hodati do odredišta. Bit će bolje i vama i autu. Preporučuje se i malo otvoriti prozore kako bi vrući zrak mogao izići.
>> Prilagodite svoj stil vožnje zimskim uvjetima na cesti
Evo i najbitniji savjet: Nemojte voziti po vrucini