Krajnje neprivlačan, mirisom čak i odbojan, bakalar i ovih recesijskih dana plaćamo od 144,98 kuna u trgovačkim lancima, pa sve do 290 kuna, koliko za tu blagdansku delikatesu traže, primjerice, na zagrebačkoj ribarnici Dolac. S obzirom na to da je bakalar samo jedan, a sve su ostalo bakalarke, nije teško zaključiti da ono što se u trgovinama nudi za tri “Gundulića” nije ni približno glasoviti atlantski, odnosno norveški bakalar Gadus morhua, kojeg se u krizi teška srca odričemo.
Cijena opravdana?
Prema statistikama HGK, uvoz norveškog bakalara i njegovih grenlandskih i pacifičkih srodnika, sušenih, dimljenih i soljenih, u posljednjih je nekoliko godina pao sa 250 na oko 210 tona godišnje, u prilog jeftinijeg domaćeg ulova koji ne može zamijeniti tradicijski okus i miris bakalara, ali garantira bolje stanje u novčaniku.
No, kako je već nastupio lovostaj na plavu ribu, koji će trajati sve do sredine siječnja, građani ipak neće moći previše birati ni najjeftinije, s obzirom na to da će se ponuda u ribarnicama uglavnom sastojati od bijele ribe iz ulova ili iz uzgoja te od najmanje 220.000 komada pravog i upola manje kvalitetnog “lažnog” bakalara, kojemu trgovci nerijetko nabijaju visoku cijenu.
Iako postoje četiri vrste bakalara, od kojih se na našem tržištu prodaju tri, jedini je, naime, Gadus morhua taj zbog čije visoke cijene zapravo i ne bismo trebali žaliti. Zbog ljudske pohlepe bakalara je sve manje te su kvote za izlov te ribe iz godine u godinu sve manje.
Kupac će teško razlikovati komercijalne kategorije bakalara – sve vrste dijele se na najkvalitetniju “imperial” te manje kvalitetne “univerzal” i “popular”. No, zato je na hrvatskom tržištu moguće razlikovati barem onaj najkvalitetniji od ostalih vrsta, tvrde stručnjaci.
Lako ga je razlikovati
Je li deklaracija na kojoj piše da je bakalar koji kupujemo doista Gadus morhua ispravna, može se, tvrde stručnjaci, provjeriti i po samom bakalaru. Donji dio pravog, norveškog bakalara svijetložute je boje, a gornji tamnosmeđ. Tijelo mu je uže i ima manje izraženu bočnu liniju preko tijela. Bakalar treba biti ravan, plosnate i otvorene utrobe, bez ljuski na vratu i trbuhu. Rep mu je, pak, u sredini malo izbočen prema van ili “metlast”, dok njegovi srodnici, koje nam prodaju kao “norveški bakalar”, obično imaju rep u obliku slova “v”.
>>Bakalar, neodoljivi norveški smrdljivac koji prati blagdane
Mislim, stvarno ne razumijem ni večernji ni zaluđeni narod koji kupuje bakalara????