Bavarska kuhinja nije poznata samo po Oktoberfestu na kojem se jedu razne vrste kobasica i piju velike količine piva. Kuhinja te pokrajine na jugu Njemačke poznata je kao raznovrsna i bogata.
– Mnoštvo šumskog voća, povrća, gljiva i začina koristi se uz meso. Ta kuhinja specifična je po čestom korištenju timijana i kima, a jela su nešto slađa nego u nas – kazuje nam Danijel Vlašiček, glavni kuhar bavarskog restorana Maximilian na Radničkoj cesti u Zagrebu.
Ukrašavanje dvorišta
Vrijeme je Uskrsa i u Bavarskoj se taj kršćanski blagdan posebno obilježava. Tijekom Velikog tjedna mnogi ukrašavaju drveće i grmlje šarenim trakama i jajima, a u dvorištima se od mahovine grade gnijezda za uskrsnog zeca, simbol plodnosti. Uskrsno jutro obilježava tradicionalna potraga za jajima koje je ostavio “Osterhase”, tj. uskrsni zec. Slijedi priprema uskrsnog ručka.
– Uskrs je u znaku janjadi. Radi se kolač u obliku janjeta (Osterlamm), a za glavno jelo pretežno se jede janjetina na razne načine, ali rijetko se vrti na ražnju. Naravno, jede se i šunka, mladi luk kao prilog, ali ne u tolikoj količini kao kod nas. Janjetina je ipak na prvome mjestu – kazao nam je Draženko Mamić, jedan od suvlasnika bavarskog restorana.
Kuhanje šunke
On nam objašnjava da bavarska kuhinja nisu samo kobasice.
– Naravno da su kobasice (teleće ili svinjske) zaštitni znak bavarske kuhinje, ali više je onih koji u restorane dolaze pojesti dobar komad bunceka, svinjske, teleće ili janjeće koljenice, te divljač. Pokušava se pratiti godišnja doba i ono što donosi priroda. Kada je sezona šparoga, kuhari se trude pripremiti što različitija jela s tim povrćem, u jelima ćete pronaći velike količine umaka sa šumskim voćem i slično – kaže Mamić.
Kako je kod nas šunka glavno jelo za Uskrs, upitali smo šefa Vlašičeka kako je kuha:
– Kada voda zakuha, šunka se kuha po pola sata za svaki kilogram težine.
>> Pisanice: Crvena boja za radost, a plava za zdravlje i vjernost