"Ne može svaki pršut proizveden u Dalmaciji nositi ime dalmatinski. Ta čast pripada samo onom koji je proizveden po strogoj specifikaciji i zaštićen EU oznakom zemljopisnog podrijetla“, objašnjava Vlade Prančić, vlasnik tvrtke Smjeli iz Dugopolja koji dalmatinski pršut prodaje i u Zagrebu.
Dodaje kako je specifikacijom strogo propisana svaka pojedina faza proizvodnje kroz parametre koji se moraju poštovati.
„Propisana je čak i vrsta drveta koja se upotrebljava prilikom dimljenja, a to su grabovina, bukva i hrastovina. Ovo je jedan od rijetkih proizvoda koji u sebi ne sadrži nikakve aditive, konzervanse i bojila, a važno je i istaknuti da bez obzira na podrijetlo sirovine ona mora biti visoke kvalitete“, ističe Vlade, kojem su znanje u proizvodnji pršuta prenijeli otac i djed. U njihovoj konobi u Dugopolju nikad nije nedostajalo pršuta, a najbolji primjerci iznosili su se u posebnim prigodama i za vrijeme blagdana.
U odličnim uvjetima i idealnom prirodnom okruženju, po toj tradicionalnoj recepturi i pod sloganom "kao nekad", nastaju pršuti Smjeli koji su zaveli najzahtjevnija nepca i poznavatelje ove tražene dalmatinske delicije.
Pogledajte i video koje supernamirnice biste trebali imati u svom domu...
dalmatinski prsut,pa oni nemaju dve ipol krmace,to je svinjski but iz madjarske,rumunjske poljske itd.obradjen u dalmaciji